ردکردن این

توالی ­یابی سنگر (Sanger sequencing)

تعیین توالی DNA به روش سنگر در گونه‌ها و نژادهای گیاهی و جانوری متفاوت

در تحقیقات و بررسی های زیستی، توالی یابی DNA نقش به سزایی دارد. حال آنکه توالی یابی کل ژنوم باشد یا تنها بخش هایی از ژنوم بررسی شود. به همین منظور روش‌های متعدد توالی یابی ژنتیکی به وجود آمده اند. یکی از این روش ها توالی­ یابی سنگر (Sanger sequencing) یا روش خاتمه زنجیره است که به بررسی بخشی از ژنوم می­‌پردازد. توالی­ یابی سنگر به افتخار فردریک سنگر که اولین بار این روش را ابداع کرد به این نام شناخته می‌­شود.

این روش تا سال ها پرکاربرد ترین روش توالی یابی محسوب می‌شد اما با ورود توالی یابی نسل جدید (NGS) به بازار، این روش جایگزین سنگر برای توالی یابی‌­های با حجم بالا شد. اما همچنان توالی یابی به روش خاتمه زنجیره یکی از روش­‌های پرکاربرد است. در این روش، توالی یابی قطعه های بزرگ تر از 500 نوکلئوتید با 99.99% دقت انجام می‌شود. قطعه های توالی یابی شده به این روش معمولا 300 تا 1000 جفت باز طول دارند.

موارد استفاده توالی یابی سنگر

 

بررسی یک ژن خاص

تایید نتایج توالی یابی NGS

تعیین جهش های نقطه ای در ژن مورد نظر از نمونه

توالی یابی قطعه­‌های کلون شده

توالی یابی محصول PCR

مزایای این روش

  1. امکان بررسی کامل تمامی قسمت‌های مورد نظر از یک ژن (معمولا کلیه اگزون‌های ژن مورد نظر و اطراف آن‌ها تعیین توالی می‌شوند.)
  2. دقت بالا
  3. امکان تشخیص جهش‌های جدید
  4. امکان تشخیص دقیق و سریع
توالی یابی سنگر- فارموژن

تفاوت بین توالی یابی به روش سنگر و NGS

در اصل، مفاهیم پشت فن‌آوری‌های سنگر و توالی‌یابی نسل جدید (NGS) مشابه هستند. در هر دو توالی یابی NGS  و سنگر، DNA  پلیمراز، نوکلئوتیدهای فلورسنت را یک به یک به رشته الگوی DNA در حال رشد اضافه می کند. هر نوکلئوتید با برچسب فلورسنت خود شناسایی می شود.

تفاوت اساسی بین توالی یابی سنگر و NGS، حجم توالی یابی است. روش سنگر فقط یک قطعه DNA را در یک زمان توالی‌یابی می‌کند، در حالی که در NGS میلیون‌ها قطعه به طور همزمان در هر اجرا توالی‌یابی می‌شوند. برای بررسی یک ژن خاص یا موقعیتی خاص در ژنوم، توالی یابی سنگر یک روش مقرون به صرفه و دقیق محسوب می­‌شود. فارموژن برای رفاه حال شما عزیزان، توالی یابی نسل جدید (NGS) نیز ارائه می دهد.

ویژگی های توالی یابی سنگر فارموژن

دقت و کیفیت عالی

سرعت بالای ارائه خدمات

همکاری با کمپانی های معتبر خارجی

قیمت مناسب

فارموژن در راستای ارائه خدمات ژنومیک و توالی یابی، توالی ­یابی به روش سنگر در گونه ها و نژادهای گیاهی و جانوری متفاوت ارائه می­‌دهد. برای دریافت این خدمت کافی است قطعه DNA تکثیر شده به روش PCR و یا پلاسمید همراه با پرایمر را برای ما ارسال کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه ارسال نمونه با ما تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید