نژاد گاو

ردیابی منشا گاو مدرن تا یک گله

یک مطالعه ژنتیکی درزمینه­­ ی گاو، ادعا کرده‌است که همه گاوهای اهلی از یک گله گاو وحشی که ۱۰,۵۰۰ سال پیش زندگی می‌کردند انشعاب پیدا کرده ­اند.

یک  تیم ژنتیکدان از موزه ملی تاریخ طبیعی در فرانسه, دانشگاه ماینتس آلمان و UCL در انگلستان، استخوان‌های گاو اهلی را در مناطق باستانی ایران پیدا کرده و سپس آن را با گاوهای مدرن مقایسه کردند. آن‌ها با مدلسازی به وسیله شبیه سازی کامپیوتری، به دنبال تاثیر سناریوهای مختلف تاریخ جمعیت در ایجاد تفاوت در توالی های DNA  گشتند.

این تیم متوجه شد که تفاوت‌هایی که بین دو گروه وجود دارد تنها در صورتی بوجود خواهد آمد که تعداد نسبتاً کمی از حیوانات (تقریباً ۸۰ تا)از گونه‌های منقرض‌شده گاو وحشی که به نام گاو آراکس شناخته شده‌است, اهلی  شده‌ و سپس در سراسر اروپا و آسیا پراکنده شده باشند. این گله ها پس از آن به ۱.۴ میلیارد گاو که توسط سازمان ملل متحد در اواسط سال ۲۰۱۱ برآورد شده‌است, تبدیل شدند.

فرآیند جمع‌آوری داده‌ها مشکل بود. نویسنده اصلی این مطالعه در یک خبر رسمی گفت: (( استخراج توالی های DNA قابل اعتماد از بقایای یافت‌ شده در محیط‌های سرد یک کار همیشگی است. به همین دلیل ماموت­ ها جزو اولین گونه­­ هایی بودند که DNA آنها خوانده شد. اما بدست آوردن توالی های DNA قابل اعتماد از استخوانهای یافت شده در مناطق گرمسیری بسیار سخت تر است. زیرا دما، برای سالم ماندن DNA بسیار حیاتی است. این به این معنا بود که باید بسیار مراقب می بودیم تا درنهایت تنها DNA  گله های زنده یا به تازگی مرده را نخوانیم.))

این تحقیق اطلاعات مفیدی برای مطالعه­ ی تاریخ اهلی کردن دارد. مارک توماس ژنتیسین و نویسنده­ ی این تحقیق میگوید:(( جمعیت این گله(اولیه) به طرز تعجب­ آوری کم است. از بقایای باستان‌شناسی می‌دانیم که نیاکان وحشی گاو امروزی در سراسر آسیا و اروپا رایج بوده‌اند. بنابراین فرصت‌های زیادی برای گرفتن و اهلی کردن آن‌ها وجود داشته است.))

با این حال، این آمار با تحقیقات موجود در مورد این موضوع همخوانی دارد. ژان – دنیس که یک باستان‌شناس زیستی و نویسنده در این مطالعه است، در اینباره گفت: ((تعداد کمی از اجداد گاوها با مناطق محدودی که باستان شناسان مدارک مرتبط با اهلی شدن گله های اولیه را بدست آوردند منطبق است. این مناطق محدود را می‌توان با این واقعیت توضیح داد که پرورش گاو، برخلاف پرورش بز(دام سبک)، برای جوامع متحرک گذشته که یکجانشین نبودند (تنها برخی از آن‌ها در آن زمان در خاور نزدیک یکجانشین بودند) بسیار دشوار بوده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
02191307204