انواع نژاد گاو گوشتی

محبوب ترین انواع نژاد گاو گوشتی جهان

 

 انواع نژاد گاو گوشتی در سراسر جهان به بیش از 250 نوع گاو می رسد و در حال حاضر پرورش گاو گوشتی به اندازه گاوهای شیری محبوب است. در این مقاله، شما یک دید کلی درباره محبوب ترین نژادهای گاو گوشتی در جهان به دست ‌می‌آورید.

انواع نژاد گاو گوشتی در جهان

همانطور که می‌دانید بیشتر نژادهای گاو گوشتی برای اهداف اقتصادی پرورش داده می‌شوند. ترکیبی از نژادها یا هر نژاد خاص در هر برنامه پرورش، تأثیر قابل توجهی بر سودآوری و کارایی صنعت تولید گاو دارد. همچنین هر نژادی کارایی تولید مثل، نرخ رشد و توانایی مادری خود را دارد و به دلیل همین تفاوت‌ها، مشخصات محصول نهایی از نژادی به نژاد دیگر متفاوت است.

هزینه تولید و نیازهای کلی تغذیه به دلیل وابستگی به اندازه حیوان و میزان رشد در نژادهای مختلف متفاوت است. بنابراین، در برنامه‌های اصلاح نژاد، انتخاب نژادهای مناسب ضروری است.

در ادامه لیستی از مشهورترین گاوهای گوشتی آورده شده است:

گاو آنگوس سیاه (Black Angus)

آنگوس سیاه رایج ترین نژاد گاو گوشتی در ایالات متحده با بیش از 330 هزار حیوان ثبت شده است. یکی از دلایل محبوبیت زیاد این نژاد، ویژگی­های لاشه آن­ است که به عنوان گوشت گاو مرمر و خوش طعم به بازار عرضه می­شود. همچنین، گاوهای آنگوس در فصل زایمان نیاز به نگهداری کمی دارند، از نظر تغذیه بسیار کارآمد و مادران خوبی هستند. این نژاد در قرن 19 به ایالات متحده آمد.  وزن گاو نر 850 کیلوگرم و وزن گاو ماده 550 کیلوگرم است.

انواع نژاد گاو گوشتی
گاو آنگوس سیاه

گاو شارولز (Charolais)

منشا نژاد شارولز استان شارول در مرکز فرانسه است. گفته شده است که این نژاد بر صنعت گوشت گاو آمریکای شمالی بیشترین تاثیر را داشته است. شارولز زمانی در صنعت گاو ایالات متحده مورد استفاده گسترده قرار گرفت که تولیدکنندگان به دنبال احشام بزرگتر و سنگین تر از نژادهای گاو سنتی بریتانیایی بودند. رنگ این نژاد هنگام تولد برنزه روشن است و در ده هفته به سفید یا سفید کرمی تغییر می‌کند و موهای آن معمولا در تابستان کوتاه است، اما در هوای سرد ضخیم و بلند می‌شود. مشخصه دیگر شارولز سر شاخدار، پوست صورتی و غشای مخاطی است. همچنین این نژاد برای اندازه بزرگ، رشد سریع و گوشت قرمز هم پرورش داده می‌شود. وزن گاوهای نر به طور متوسط بین 1000-1100 کیلوگرم و وزن گاوهای ماده تا 800-900 کیلوگرم است.

گاو شارولز

گاو هرفورد (Hereford)

هرفورد که منشا آن انگلستان است، به دلیل بلوغ زود و توانایی چاق شدن در ایالات متحده بسیار محبوب شد. رنگ آن‌ها قرمز تیره تا قرمز زرد با چهره ای سفید رنگ است. همچنین با طول عمر، مطیع بودن، آسان زایی، شیر خوب و به عنوان مادران خوب شناخته می‌شود. وزن گاو هرفورد نر، 816 و وزن گاو ماده 544 کیلوگرم است.

گاو هرفورد

گاو سمینتال (Simmental)

سمینتال یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین نژادهای گاو در جهان است. حیوانات قرمز و سفید برای اولین بار در اواخر قرن 19 به ایالات متحده معرفی شدند و از آن زمان بر جامعه گوشت گاو تأثیر مثبت گذاشته اند. آن­ها دارای بدنی بزرگ هستند، در فصل زایمان به کمک نیاز داشته و پتانسیل بالایی برای افزایش وزن دارند.

گاو سمینتال

گاو گوشتی آنگوس قرمز (Red Angus)

آنگوس قرمز به اندازه آنگوس سیاه محبوب نیست اما همان ویژگی‌های لاشه ارزشمند را ارائه می‌دهد که منجر به افزایش طعم و گوشت مرمری می‌شود. همچنین آنگوس قرمز یک نژاد گاو مطیع است و دارای ویژگی‌های مادرانه خوبی است. آن‌ها نسبت به آنگوس سیاه تحمل بیشتری نسبت به دمای گرم دارند.

انواع گاو گوشتی
گاو آنگوس قرمز

گاو لانگهورن تگزاس (Texas Longhorn)

لانگهورن تگزاس (درازشاخ تگزاس) محصول نهایی “بقای اصلح” است که توسط کریستف کلمب و استعمارگران اسپانیایی به آمریکا آورده شده است. این نژاد به خاطر شاخ‌هایش معروف است که طول دو سر شاخ می‌تواند تا 1.8 متر برای گاوهای نر و 2.1 متر برای گاوهای ماده باشد. لانگهورن‌های تگزاس با رنگ بندی متنوع خود شناخته می‌شوند و می‌توانند به رنگ‌های مختلف یا ترکیبی از رنگ‌ها باشند، اما قرمز تیره و سفید رنگ‌های غالب هستند.

گاو لانگهورن تگزاس

گاو گلبفی (Gelbvieh)

نژاد گاو گلبفی (گاو زرد)، نژادی اروپایی است که از طریق تلقیح مصنوعی به ایالات متحده معرفی شد. گاو گلبفی قرمز رنگ و شاخدار است. طرفداران این نژاد ادعا می‌کنند که این نژاد دارای باروری بالا، سهولت زایمان، توانایی مادری و سرعت رشد گوساله‌ها است.

انواع گاو گوشتی
گاو گلبفی

گاو لیموزین (Limousin)

نژاد قرمز طلایی لیموزین، بومی فرانسه در مناطق لیموزین و مارکه است. ویژگی‌های فوق العاده لاشه این نژاد توجه تمام صنعت گوشت گاو را به خود جلب کرده است. نژاد لیموزین یک حیوان بزرگ است که به رنگ سیاه نیز دیده می‌شود. وزن گاو نر به طور متوسط 1000-1100 کیلوگرم و وزن گاو ماده به طور متوسط 650-700 کیلوگرم است.

گاو لیموزین

گاو هایلند (Highland)

هایلند با داشتن شاخ‌های بلند و پوشش دولایه، برای دستیابی و حفظ شرایط خوب و تناسب اندام، نیاز کمی به حمایت، مکمل‌های غذایی یا غلات گران قیمت دارد. هوای سرد و برف تأثیر چندانی بر ‌آن‌ها ندارد. ‌آن‌ها تا شمال آلاسکا و کشورهای اسکاندیناوی پرورش یافته‌اند. گاوهای هایلند همچنین به خوبی با آب و هوای جنوبی مانند تگزاس و جورجیا سازگار هستند. مژه‌های بلند و موهای پیشانی، چشم‌ها را در برابر حشرات پرنده محافظت ‌می‌کند و در نتیجه، بیماری چشم صورتی غیر معمول است. گوشت گاو هایلند گوشتی لخم، مرمر، خوش طعم و کم چربی است.

گاو هایلند

گاو براهمن (Brahman)

براهمن (براهمن آمریکایی) از ایالات متحده به کشورهای کارائیب، آمریکای مرکزی و جنوبی، استرالیا، جزایر اقیانوس آرام و فیلیپین صادر شده و حیوانی بزرگ با بدن کشیده، عمق متوسط، دارای پاهای بلند تا متوسط و پشت راست است. رنگ بدن این نژاد معمولا خاکستری بسیار روشن است، اما ممکن است قرمز یا سیاه باشد.

گاو نر بالغ معمولا رنگ تیره تری نسبت به گاو ماده دارد و نواحی تیره تری روی گردن، شانه‌ها، پایین ران‌ها و پهلوهای آن ها دیده ‌می‌شود. گوساله‌ها هنگام تولد یک پوشش قرمز دارند که به سرعت خاکستری ‌می‌شود. پوست شل، نرم و قابل انعطاف با ضخامت متوسط است. سر معمولا کشیده، گوش‌ها آویزان و شاخ‌ها نازکتر از نرها هستند. قوز در نر قابل توجه است و در ماده کوچک­تر است. غبغب بزرگ و بسیار آویزان و اندازه پستان در گاو مانند پستانک‌ها متوسط است. وزن گاوهای نر 800-1100 کیلوگرم و وزن گاوهای ماده 500-700 کیلوگرم است. مزایای این نژاد، رشد خوب در چراهای ضعیف و خشک است.

گاو براهمن

گاو شورت هورن (Shorthorn)

شورت هورن اصالتا اهل انگلستان است. این نژاد دو منظوره هم گوشت و هم شیر تولید ‌می‌کند. شورت هورن یک حیوان با اندازه متوسط و مطیع است. این نژاد دارای طول عمر عالی است و سیستم ایمنی و مقاومت خوبی در برابر بیماری‌ها دارد و به رنگ‌های قرمز، سفید یا ابرش هستند. ‌آن‌ها توانایی مادری و باروری خوبی دارند. وزن گاوهای نر به طور متوسط 900-990 و وزن گاوهای ماده به طور متوسط 750-800 کیلوگرم است.

گاو شورت هورن

گاو برانگوس (Brangus)

برانگوس یک گاو بزرگ گوشتی است که توانایی باروری و دوشش دارد. این نژاد همچنین توانایی مادری خوبی دارد. رنگ آن مشکی یا قرمز است. برانگوس خوی خوبی دارد و مطیع است. وزن گاو نر تا 900 کیلوگرم و وزن گاو ماده 500 کیلوگرم است.

گاو برانگوس

گاو گوشتی درات ماستر (Droughtmaster)

منشاء درات ماستر شمال کوئینزلند در استرالیا است. این نژاد محصول آمیزش گاو براهمن و شورت هورن است. رنگ آن عمدتا قرمز است. اندازه این گاو گوشتی متوسط تا بزرگ و دارای کیفیت خوب گوشت و مقاوم در برابر انگل است. این حیوان مطیع و دارای باروری بالا است و می‌تواند با محیط سازگار شود.

گاو درات ماستر

گاو بلمونت قرمز (Belmont Red)

منشاء نژاد بلمونت قرمز استرالیا است. گاو بلمونت را عمدتا برای تولید گوشت پروش می دهند. این حیوان اندازه­ای متوسط دارد و کیفیت گوشت آن عالی است. رنگ بلمونت، قرمز است، باروری خوبی دارد و سازگار و مقاوم در برابر کنه است. آن‌ها حیواناتی مطیع و مقاوم در برابر حرارت هستند.

گاو بلمونت قرمز

گاو گوشتی چیانینا (Chianina)

منشا گاو چیانینا، کشور ایتالیا است و عمدتا نژاد خشکسالی است اما در حال حاضر از آن در مصارف گوشتی استفاده ‌می‌شود. چیانینا یک نژاد دو منظوره است ورنگ پوست مشکی و موهای سفید رنگ دارد. این نژاد بزرگ ماهیچه‌های خوبی دارد و با آب و هوای گرم سازگار است. وزن چیانینای نر 1200-1500 کیلوگرم، و ماده 800-1000 کیلوگرم است.

گاو چیانینا

گاو بیف مستر (Beef Master)

منشا اصلی بیف مستر ایالات متحده است و عمدتا در نژادهای گاو گوشتی قرار ‌می‌گیرد. این نژاد تلفیق نژادهای هرفورد، شورت هورن و براهمن و دو منظوره است اما عمدتا در مصارف گوشتی استفاده ‌می‌شود. بیف مستر قابلیت دوشیدن و باروری خوبی دارد و عمدتا قرمز است. وزن گاوهای ماده معمولاً 800 کیلوگرم و وزن گاوهای نر حدود 1200 کیلوگرم است. این نژاد در برابر انگل و بیماری‌ها مقاوم و همچنین یک حیوان باهوش و خونگرم است. بنابراین رسیدگی به آن آسان است.

گاو بیف مستر

گاو گوشتی دوون (Devon)

منشا گاو دوون شهرستان‌های Devon و Somerset در انگلستان است و به دلیل رنگ قرمز تیره به “قرمز یاقوتی” (Ruby Red) مشهور است. شاخ‌های سفید کر‌می ‌با نوک‌های مشکی و پوست نارنجی-زرد به ویژه در اطراف چشم و پوزه دارد. وزن گاو نر بالغ به طور متوسط 770 کیلوگرم و وزن گاو بالغ ماده به طور متوسط 450-600 کیلوگرم است.

گاو دوون

گاو پیمونتز (Piedmontese)

منشا گاوهای پیمونتز منطقه پیمونت در شمال غربی ایتالیا است. ناهنجاری ژنتیکی آن به عنوان “عضله مضاعف” (double muscling) شناخته ‌می‌شود و آن را منحصر به فرد ‌می‌کند. ‌آن‌ها دارای پروتئین بالاتر و چربی شیمیایی کمتری هستند که برای مصرف کنندگان سالم تر است. تولد گوساله با عضله مضاعف برای گاوهای ماده پیمونتزی دشوار است، زیرا کانال‌های تولد ‌آن‌ها باریک است و به همین دلیل، گاوهای پیمونتز نر با نژاد آنگوس آمیزش داده ‌می‌شوند.

گاو پیمونتز

گاو گوشتی انکول واتوسی (Ankole-Watusi)

انکول واتوسی از مصر سرچشمه گرفته و راه خود را از طریق آفریقا قبل از وارد کردن باغ وحش‌ها به اروپا باز کرده است. شاخ‌های بزرگ گاو، ‌آن‌ها را در اروپا محبوب کرد و به همین دلیل در دهه 1920 و 1930 به ایالات متحده آورده شدند. مدتی طول کشید تا این نژاد از جاذبه زیبایی به حیوان مزرعه تبدیل شود، اما در سال 1983، ثبت بین المللی انکول واتوسی ایجاد شد.

گاو انکول واتوسی

گاو بارزونا (Barzona)

بارزونا بومی ایالات متحده و ترکیبی از نژادهای گاو آفریکانر، هرفورد، آنگوس و Santa Gertrudis است. ایجاد این نژاد در آریزونا در دهه 1940 اتفاق افتاد. یک زن و شوهر ‌قصد داشتند نژادی را ایجاد کنند که آب و هوای آن ایالت را در حین تولید گوشت گاو با کیفیت تحمل کند. گاوهای بارزونا قرمز رنگ و حیوانات باهوشی هستند.

گاو بارزونا

گاو گوشتی کراکر فلوریدا (Florida Cracker)

نژاد کراکر فلوریدا یک نژاد قدیمی در ایالات متحده است. مهاجران در اوایل دهه 1500 این حیوانات را از اسپانیا آوردند. این نژاد در ابتدا به دلیل تحمل گرما، و مقاومت در برابر انگل‌ها و بیماری‌ها گسترش یافتند. با این حال، در دهه 1900، نژادهای دیگری که دارای این ویژگی‌ها بودند به ایالات متحده آورده شدند و تقریبا باعث انقراض نژاد کراکر فلوریدا شدند. در حال حاضر این نژاد در معرض تهدید قرار دارد، اما ایالت فلوریدا در حفظ نژاد کراکر فلوریدا پیشرو است.

گاو کراکر فلوریدا

جمع بندی

تعدادی نژاد گاو گوشتی محبوب در جهان وجود دارد که امروزه این نژادها برای تولید گوشت پرورش داده می‌شوند و در جهان مرسوم هستند. ‌آن‌ها با هدف اقتصادی پرورش داده می‌شوند و ارزش تجاری دارند. اگر شما تصمیم به تاسیس مزرعه ای برای تولید گوشت دارید، امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد.

فارموژن در حوزه اصلاح نژاد، ارزیابی ژنومیک و انتخاب دام برتر فعالیت می کند. هدف فارموژن کاهش نیاز دامداران به واردات اسپرم­ های خارجی و ارسال نمونه­ های خون یا بافت دام به خارج از کشور برای ارزیابی ژنومیکی است.

فارموژن، گاوهای هلشتاین را از طریق نمونه خون (DNA) مورد ارزیابی ژنومیک قرار داده است و در نهایت امتیاز هر گاو برای صفات مختلف را در کاتالوگ ارائه می کند. استفاده از گاوهای ژنومیک به افزایش سرعت اصلاح نژاد و بازده اقتصادی کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس (۰۲۱۶۶۰۵۱۸۵۵) بگیرید، یا به اینستاگرام فارموژن مراجعه کنید.

02191307204