انواع نژاد گاوها

معرفی مهمترین انواع نژاد گاو گوشتی و شیری

در این مقاله تصمیم داریم مهم‌ترین انواع نژاد گاو را به شما معرفی کنیم. نژادهای مختلف گاو به دو دسته‌ی کلی گاوهای گوشتی و گاوهای شیری تقسیم‌بندی می‌شوند. پرورش انواع گاو به منظور تولید گوشت و شیر و همچنین تولید چرم از پوست آنها انجام می‌شود. همچنین از فضولات آنها نیز کود حیوانی مناسبی به‌دست می‌آید. گاوها در طول سال توانایی زاد و ولد را داشته و تغییرات فصلی تأثیری در این امر ندارد.

طول زمان بارداری آنها 9 ماه بوده و معمولاً تک‌قلوزا هستند و در موارد نادری ممکن است دوقلوزایی نیز داشته باشند. گاوها در حالت طبیعی 20 تا 25 سال عمر داشته و گاو ماده شیرده اولین فرزند خود را در حدود دو سالگی به دنیا می‌آورد. ادامه‌ی مطلب را مطالعه کنید تا با مهم‌ترین انواع نژاد گاو گوشتی و شیری آشنا شوید.

معرفی انواع نژاد گاو گوشتی

تنوع نژادی گاوهای گوشتی بسیار زیاد بوده و بالغ بر 250 نژاد مختلف گاو گوشتی در جهان وجود دارد. اما در این بین تعدادی از این نژادها به دلیل خصوصیات فیزیکی، توانایی تولید مثل، نرخ رشد و شرایط نگهداری نسبت به بقیه در اولویت بوده و در بین دامداران از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. در ادامه، محبوب‌ترین و مهم‌ترین انواع نژاد گاو گوشتی را به شما معرفی می‌کنیم.

شارولز -سمینتال

گاو هرفورد Hereford

خاستگاه گاو هرفورد انگلستان بوده و از نسل گاوهای کوچک قرمز بریتانیایی رومی و یک نژاد بزرگ ولزی ایجاد شده است. هدف پرورش دهندگان این نژاد، افزایش راندمان تولید گوشت بوده است که امروزه به‌عنوان یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی این نژاد محسوب می‌شود. گاوهای نژاد هرفورد اولین گاوهای انگلیسی بودند که به عنوان یک نژاد واقعی شناخته شدند.

هرفوردهای امروزی به رنگ قرمز تیره تا قرمز مایل به زرد هستند که صورت، زیر شکم و زیر زانوهای آنها سفید رنگ است. آنها شاخ‌های ضخیم کوتاهی دارند که معمولاً به سمت پایین خم شده است. نرهای بالغ می‌توانند تا حدود 800 کیلوگرم وزن داشته باشند، در حالی که وزن ماده بالغ می‌تواند تا حدود 550 کیلوگرم باشد.

گاوهای نژاد هرفورد به دلیل قدرت و توانایی جست‌وجوی غذا و طول عمرشان شناخته شده هستند. بسیاری از ماده‌ها بیش از 15 سال عمر کرده و گوساله تولید می‌کنند. هرفورد نر می‌تواند تا سن 12 سالگی یا بیشتر سودآوری داشته باشد.

از فواید شیر گاو چه می دانید؟

گاو شارولز Charolais

خاستگاه گاو شارولز کشور فرانسه و نژاد آن از گاوهای این کشور ایجاد شده است. مبنای فرانسوی‌ها در پرورش و اصلاح نژاد گاو اندازه‌ی گاو و حجم عضله‌های آن بوده است. آنها علاوه بر بزرگی گاو در انتهای رشد خود، بر سرعت رشد گاو نیز تأکید داشته‌اند. تنها پس از جنگ جهانی دوم بود که گاو شارولز از فرانسه به سایر نقاط جهان نیز صادر شد.

گاوهای شارولز معمولی سفید رنگ با پوزه‌ای صورتی و سم‌های کم‌رنگ هستند. بدن آنها کشیده و درشت است و شیردهی بسیار خوبی دارند. در حال حاضر گاوهای نژاد شارولز به رنگ سیاه و سفید پرورش داده می‌شوند. شارولزها جزو گاوهای گوشتی متوسط تا بزرگ با بدنی درشت و پرگوشت هستند.

آنها دارای سر کوتاه و پهن با بدن و پاهایی بسیار عضلانی هستند. این نژاد گاو توانایی رشد و افزایش بهره‌وری را به خوبی نشان داده است و برای پروار کردن برای وزن‌های بالا بسیار مناسب است. افزایش وزن بالاتر نسبت به سن، سازگاری فوق‌العاده، مدیریت آسان آنها از نظر رفتار و سهولت زایمان، از دیگر ویژگی‌های این نژاد است و از همه نظر برای پرورش دادن مناسب هستند.

نژاد گاو سمینتال Simmental

تاریخچه نژاد گاو سمینتال به قرون وسطی بازمی‌گردد. سوابق نشان می‌دهد که گاو سمینتال نتیجه‌ی تلاقی بین گاوهای بزرگ آلمانی و نژاد کوچکتر بومی سوئیس است. پس از پیدایش این نژاد در سوئیس، به قاره‌های دیگر نیز صادر شده است.

رنگ سمینتال طلایی یا لکه‌هایی قرمز بر روی زمینه‌ی سفید رنگ است. سر این گاو سفید است و اغلب یک نوار سفید رنگ بر روی شانه دارد. گاوهای سمینتال می‌توانند تا حدود 700 تا 900 کیلوگرم و نوع نر آن تا 1300 کیلوگرم وزن داشته باشند. این نژاد به راحتی با انواع شرایط محیطی سازگار می‌شود. باروری بالا و طولانی مدت، طول عمر، سهولت زایمان، فواصل کوتاه بین زایمان، چرای خوب، بلوغ زودرس و نرخ رشد مناسب از دیگر ویژگی‌های نژاد سمینتال است.

 

گاو آنگوس قرمز Red Angus

نژاد آنگوس قرمز توسط وایکینگ‌ها از اروپا به انگلستان و اسکاتلند برده شد و در آنجا با گاوهای سلتیک شاخدار سیاه اسکاتلندی آمیخته شدند. رنگ آنها قرمز و اندازه‌ی آنها نیز متوسط گوشتی است. آنها همچنین به خاطر طول عمرشان مشهور هستند. جنس ماده آنگوس قرمز در سنین جوانی به بلوغ می‌رسد و بسیار بارور هستند، تولید شیر عالی و غریزه مادری قوی دارند. گاوهای آنگوس طبعی آرام دارند که پرورش آنها را آسان می‌کند. این نژاد گوشت بسیار مطلوبی تولید می‌کند که کیفیت آن بسیار عالی است.

گلفبی -لیموزین

گاو گلبفی Gelbvieh

خاستگاه گاو گلبفی جنوب آلمان است و از ترکیب چندین گونه گاو محلی ایجاد شده است. در سال 1958 دولت آلمان در یک استراتژی برای بهبود عملکرد در صفات تولید شیر و گوشت، یک برنامه‌ی سختگیرانه آزمایش نتایج را بر روی این نژاد اعمال کرد.

نژاد گاو گلبفی دارای رنگ‌های طلایی مایل به قرمز، خرمایی یا سیاه است. اندازه‌ای متوسط تا بزرگ و بدنی کشیده با ماهیچه‌هایی بالاتر از حد متوسط دارند. رشد آنها تا قبل از گرفتن از شیردهی بسیار سریع است. همچنین به خاطر خلق‌وخوی آرام و مطیع خود معروف هستند. این نژاد گاو سریع‌ترین بلوغ را در بین نژادهای مختلف گاو دارد و فقط نژاد گاو جرسی از آن سریع‌تر است.

بیشتر بدانید: آشنایی با دستگاه تولید مثل گاو

نژاد گاو لیموزین Limousin

خاستگاه گاو لیموزین قاره اروپا و در فرانسه است. شرایط محیطی که این گاوها در آن بوده‌اند، آنها را به نژادی سرسخت، سالم و با سازگاری غیرعادی تبدیل کرده است. گاو لیموزین بزرگ بوده و استخوان‌بندی قوی دارد. وزن لیموزین ماده بالغ 650 کیلوگرم و وزن لیموزین نر بالغ 1000 کیلوگرم است.

گاو لیموزین دارای رنگ قرمز طلایی و رنگ روشن‌تری در زیر شکم، داخل ران‌ها، اطراف چشم و پوزه دارد. لیموزین‌هایی که دارای ژن سیاه هستند، تنوع رنگی دارند. نژادی زودرس هستند و گوشتی بدون چربی تولید می‌کنند. لیموزین به عنوان نژاد لاشه شهرت پیدا کرده است و بازدهی گوشت قابل فروش آن 73.3 درصد است. این نژاد بهره‌وری عالی با هزینه‌ی کم را تضمین می‌کند.

 

گاو هایلند Highland

همان‌طور که از نام این نژاد پیداست، خاستگاه گاوهای هایلند جزایر هایلند در غرب اسکاتلند است. آنها بزرگترین سر با شاخ‌هایی بلند و نوک تیز دارند. پوست ضخیم و موهای بلند، آنها را به خوبی در مقابل برف و باران محافظت می‌کند. بنابراین نژاد مناسبی برای مناطقی با شرایط سخت است.

رنگ آنها می‌تواند مشکی، قرمز، زرد، لکه‌ای و قهوه‌ای مایل به خاکستری باشد. طول عمر آنها قابل توجه بوده و بسیاری از آنها تا سنین بیش از 18 سال همچنان به تولید مثل ادامه می‌دهند. غریزه‌ی مادری در گاو هایلند بسیار قوی بوده و گوساله آن نیز بسیار مقاوم است و تا زمان از شیر گرفتن به سرعت رشد می‌کند.

گاو نر بالغ در شرایط تولید مثل حدود 800 کیلوگرم و گاو ماده 500 کیلوگرم وزن دارد. این نژاد گوشتی مرمری با طعمی بسیار متمایز دارد. سطح چربی و کلسترول گوشت این گاو نسبت به سایر گاوها پایین‌تر و پروتئین و آهن آن بالاتر است. این نژاد گاو برای افرادی که مایل به تولید گوشت گاو با نهاده‌های طبیعی هستند بهترین انتخاب است.

 

گاو براهمن Brahman

منشأ نژاد براهمن که با عنوان برهما نیز شناخته می‌شود از گاوهای مقدس هند است. این نژاد به دلیل قرن‌ها قرار داشتن در معرض منابع غذایی ناکافی، آفات مختلف، انگل‌ها، بیماری‌ها و شرایط آب‌وهوایی نامساعد گرمسیری هند، سازگاری‌های قابل توجهی برای بقا به‌دست آورده است که برای پرورش‌دهندگان گاو بسیار سودمند است.

گاوهای نژاد براهمن با یک قوز بزرگ در بالای شانه و گردن مشخص می‌شوند. رنگ آنها خاکستری روشن یا قرمز یا تقریباً سیاه است. در بین نژادهای گاو گوشتی، اندازه‌ی آنها متوسط است. گاو براهمن نر بین 750 تا 1000 کیلوگرم و گاو براهمن ماده بین 450 تا 650 کیلوگرم وزن دارد. رشد سریع، ماهیچه فراوان، زودرسی جنسی، زایمان منظم و رام بودن از ویژگی‌های این نژاد گاو است.

مشهورترین نژادهای گاو در جهان

نژاد گاو شورت هورن Shorthorn

خاستگاه گاو شورت هورن انگلستان بوده و از گاوهای Teeswater و Durham تکامل یافته است. این نژاد به صورت دو منظوره هم برای گوشت و هم برای شیر پرورش داده می‌شود. اهمیت نژاد شورت هورن در توسعه سایر نژادها بسیار زیاد بوده و ژن این نژاد در ظهور بیش از 40 نژاد مختلف استفاده شده است.

رنگ گاو شورت هورن قرمز، سفید یا قرمز مایل به قهوه‌ای است. سهولت در زایمان، باروری، توانایی رشد سریع و امکان پیوند با سایر نژادها از ویژگی‌های این نژاد گاو است.

یک مطالعه ژنتیکی نشان داده است که گاوهای اهلی، ده هزار سال پیش،از گاوهای وحشی انشعاب پیدا کرده اند! به نظر شما چنین چیزی امکان دارد؟ مقاله ردیابی منشا گاو مدرن تا یک گله به این موضوع می پردازد.

 

گاو برانگوس Brangus

نژاد گاو برانگوس برای استفاده از صفات برتر دو گاو آنگوس و براهمن ایجاد شده است. ژنتیک آنها در 8/3 براهمن و 8/5 آنگوس تثبیت شده است. این ترکیب منجر به نژادی شد که ویژگی‌های دو نژاد والد بسیار موفق را با هم ترکیب کرد.

رنگ گاوهای برانگوس سیاه یا قرمز، با پوششی براق و رنگدانه‌دار است. پوست آنها شل و در ناحیه گردن دارای چین‌خوردگی است. جنس نر این نژاد دارای قوز متوسطی است. گاو نر بالغ برانگوس معمولاً بین 800 تا 900 کیلوگرم و گاو ماده برانگوس حدود 500 تا 550 کیلوگرم وزن دارد. مقاوم در برابر گرما و رطوبت بالا، مقاوم در برابر هوای سرد، مقاوم در مقابل کنه و نفخ، افزایش وزن سریع و گوشت کم‌چربی از ویژگی‌های نژاد گاو برانگوس است.

 

گاو درات ماستر Droughtmaster

خاستگاه گاو درات ماستر در کوئینزلند استرالیا است. این نژاد از ترکیب نژادهای Bos taurus و Bos indicus به منظور غلبه بر مشکلات خشکسالی، کنه گاو، گرما، سرطان چشم و بسیاری مشکلات دیگر به دست آمده است.

گاو درات ماستر جثه‌ای متوسط دارد و رنگ آن خرمایی یا قرمز است. این نژاد دارای خصوصیاتی از قبیل سهولت در زایمان، گوساله‌های کم‌وزن، غرایز مادری قوی، تولید شیر بالا است و سریع بالغ می‌شود. تطبیق‌پذیری، تحمل گرما، مقاوم به انگل، کارایی گوارشی، مطیع بودن و گوشت باکیفیت از دیگر ویژگی‌های این نژاد است.

 

نژاد گاو بلمونت قرمز Belmont Red

خاستگاه گاو بلمونت قرمز استرالیا است. این گاو از ترکیب دو نژاد African Sanga و Bos taurus به دست آمده است. رنگ آن عمدتاً قرمز است، اما ممکن است گاهی اوقات مقداری سفیدی نیز داشته باشد. اندازه‌ی متوسطی دارد و در حدود 10 تا 14 ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسد. ضمن اینکه باروری بسیار خوبی نیز دارند. بلمونت‌ها به دلیل مطیع بودنشان معروف هستند. باروری، تطبیق‌پذیری، مقاوم بودن، مطیع بودن، گوشت باکیفیت، بازدهی گوشت بالا، کاهش علوفه تا 76 درصد و مراقبت آسان از ویژگی‌های نژاد بلمونت است.

نژاد گاوهای گوشتی و شیری

گاو چیانینا Chianina

خاستگاه گاو چیانینا ایتالیا است و در شرایط محیطی متنوعی یافت می‌شود. به همین دلیل آنها از نظر اندازه و نوع از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت هستند. این نژاد در ارتقاء سایر نژادها نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

گاو چیانینا به رنگ سفید چینی بوده و بزرگترین نژاد گاو در جهان است. قابل توجه‌ترین ویژگی این نژاد ماهیچه‌های بزرگ و کاملاً مشخص آن است. وزن گاو چیانینا ماده بین 800 تا 1000 کیلوگرم و وزن گاو چیانینا نر بین 1150 تا 1280 کیلوگرم است. نژاد چیانینا دارای ظرفیت بی‌نظیری برای تولید گوشت بدون چربی بوده و گوشت آنها قرمز و بدون ضایعات است. مشکلات زایمان بسیار کم، تحمل حرارت بالا، مقاوم در برابر بیماری‌ها و انگل‌ها و ماهیچه‌های کاملاً مشخص از ویژگی‌های گاو چیانینا است.

 

گاو بیف مستر Beef Master

خاستگاه گاو بیف مستر کشور آمریکا بوده و از ترکیب چند نژاد دیگر به دست آمده است. این نژاد به عنوان یک نژاد دومنظوره شناخته می‌شود، به این معنی که در آن ویژگی‌های قوی مادرانه همراه با رشد عالی و توانایی‌های جثه با هم ترکیب شده‌اند. بیف مستر نسبت به گرما، خشکی و حشرات مقاوم است.

اندازه‌ای متوسط دارد در حالی که هیچ الگوی رنگ مشخصی در این نژاد وجود ندارد، اما به طور کلی قرمز روشن یا قرمز تیره هستند و برخی از آنها خال‌هایی سفید روی صورت خود دارند. آن چیزی که گاوهای بیف مستر را از سایر نژادها متمایز می‌کند، سرآمد بودن در شش ویژگی که یک نژاد براساس آنها شکل می‌گیرد، یعنی رفتار، باروری، وزن، سازگاری، جان‌سختی و تولید شیر است. این مسئله باعث شده که بیف مستر به عنوان «نژاد سودآور» شناخته شود.

 

نژاد گاو دوون Devon

خاستگاه گاو دوون در جنوب غربی انگلستان است. رنگ این نژاد قرمز تیره، قرمز روشن یا بلوطی است. گاو دوون نر بالغ بین 770 تا 1000 کیلوگرم وزن دارد. این نژاد از دیرباز به دلیل باروری، سهولت در زایمان، مطیع بودن، سرسختی و توانایی سازگاری با دماهای بالا مورد توجه بوده است. دوون ضخیم‌ترین پوست را در بین سایر گاوها دارد.

این بدان معناست که نژاد دوون مقاومت بیشتری در برابر انگل‌های خارجی دارد. گوشت آنها کیفیت بسیار بالایی دارد. بلوغ زودرس، افزایش وزن روزانه‌ی بالا، مطیع بودن، توانایی فوق‌العاده‌ی مادرانه، گوشتی با طعم و لطافت عالی، مقاوم در برابر هوای گرم، و مقاومت طبیعی در مقابل بیماری‌ها از ویژگی‌های این نژاد گاو است.

 

گاو پیمونتز Piedmontese

خاستگاه گاو پیمونتز در شمال غربی ایتالیا است. نژاد پیمونتز از ترکیب دو نژاد Auroch و Zebu به دست آمده است. رنگ پیمونتز سفید تا خاکستری روشن است و پوزه، اطراف چشم‌ها، گوش‌ها، نوک دم، سم‌ها و شاخ‌ها سیاه است. این نژاد دارای جثه‌ای متوسط با ساختار استخوانی ظریف بوده و دارای بدنی عریض و عضلانی است.

وزن گاو پیمونتز حدود 550 تا 600 کیلوگرم است. گاوهای این نژاد مطیع و بسیار بارور هستند، غرایز مادری آنها عالی است، تولید شیر فراوان و عمری طولانی دارند. ویژگی خاص گاوهای پیمونتز عامل عضله مضاعف آنها است. بلوغ زودرس، عمر طولانی، سطح باروری بالا، سهولت در زایمان، راندمان تغذیه بالا، سازگاری با آب‌وهوا و گوشتی با چربی و کلسترول کمتر از ویژگی‌های نژاد پیمونتز است.

گاوهای هلشتاین

گاو واتوسی Watusi

خاستگاه گاو واتوسی مصر است. گاوهای واتوسی ظریف و برازنده به نظر می‌رسند. برخی از آنها دارای قوز گردن هستند. رنگ آنها ممکن است یکدست یا خالدار باشد. شاخ‌های آنها بلند و متقارن است. اندازه‌ی متوسطی داشته و گاو واتوسی نر وزنی بین 450 تا 750 کیلوگرم دارد.

این نژاد دمای بالا و شرایط آب‌وهوایی شدید را به خوبی تحمل کرده و شاخ‌های بزرگ آن به عنوان یک رادیاتور بدن او را خنک می‌کند. گوشتی باکیفیت و بدون چربی، زایمان آسان و غرایز قوی مادرانه از ویژگی‌های این نژاد گاو است.

 

نژاد گاو بارزونا Barzona

خاستگاه گاو بارزونا در آریزونای آمریکا است. این گاو یک نژاد گوشتی با جثه متوسط است. رنگ آن معمولاً قرمز متوسط است، اما ممکن است قرمز تیره یا قرمز روشن نیز باشد. بارزونا حیوانی آرام و قابل کنترل است. آنها خیلی زود به بلوغ رسیده و طول عمر طولانی دارند. سرسختی، تطبیق‌پذیری، بهره‌وری، باروری و سهولت در زایمان از ویژگی‌های گاو بارزونا است.

معرفی انواع نژاد گاو شیری

گاوهای شیری انواع بسیار زیادی دارند. تمام گاوهای ماده قدرت شیردهی دارند، اما تنها آنهایی که ظرفیت شیردهی بالایی برای تولید فرآورده‌های لبنی دارند به عنوان گاو شیرده پرورش داده می‌شوند. در این بین نژادهایی هستند که به دلیل بازدهی شیر بالا و شرایط نگهداری مناسب‌تری که دارند از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. در ادامه، محبوب‌ترین و مهم‌ترین انواع نژاد گاو شیری را به شما معرفی خواهیم کرد.

گاو هلشتاین Holstein

خاستگاه گاو هلشتاین در شمال هلند است. نژاد هلشتاین به منظور به دست آوردن حیواناتی که بیشترین بازدهی را از علف داشته باشند پرورش داده شد. اختلاط این حیوان با یک گاو شیری سیاه و سفید آن را تبدیل به گاوی با تولید شیر بالا کرد. گاوهای هلشتاین بسیار بزرگ و با الگوهای رنگی سیاه و سفید یا قرمز و سفید هستند. یک گاو بالغ هلشتاین حدود 700 کیلوگرم وزن دارد. طول عمر طبیعی گاو هلشتاین 6 سال است، اما برخی از آنها ممکن است طول عمر بیشتری داشته باشند.

گاوهای هلشتاین بالاترین میزان تولید شیر را در جهان دارند. آنها با تمام سیستم‌های مدیریت و بهره‌برداری سازگار می‌شوند. آرام و قابل کنترل بودن، مقاوم در برابر استرس، تولید زیاد، بازدهی بیشتر نسبت به هزینه‌های خوراک، شایستگی ژنتیکی بی‌نظیر و سازگاری با طیف وسیعی از شرایط محیطی از ویژگی‌های بارز نژاد گاو هلشتاین است.

گاو جرزی Jersey

خاستگاه گاو جرزی انگلستان است. امروزه نژاد جرزی دومین نژاد بزرگ گاوهای شیری در جهان است. گاوهای جرزی به دلیل کیفیت بالای شیرشان که سرشار از پروتئین، مواد معدنی و عناصر کمیاب است مشهور هستند. این نژاد توانایی سازگاری با بسیاری از انواع آب‌وهوا، محیط‌ها و شیوه‌های مدیریتی را دارد.

رنگ گاو جرزی معمولاً قهوه‌ای است، اگر چه می‌تواند از تقریباً خاکستری تا سیاه مات نیز متغیر باشد. همچنین ممکن است لکه‌های سفیدی نیز داشته باشند. جرزی از نظر اندازه نسبتاً کوچک است و حدود 400 تا 450 کیلوگرم وزن دارد. شیر گاو جرزی از بسیاری جهات منحصربه‌فرد است و 18 درصد پروتئین بیشتر، 20 درصد کلسیم بیشتر و 25 درصد چربی بیشتری از متوسط سایر شیرها دارد و هزینه‌ی تولید شیر آن در مقایسه با سایر نژادها کمتر است.

آشنایی با انواع نژاد گاو

نژاد گاو براون سوئیس Brown Swiss

همان طور که از نام آن پیداست، خاستگاه گاو براون سوئیس در کشور سوئیس است و قدیمی‌ترین نژاد گاوهای شیری است. این نژاد بسیار قوی، پربازده، سازگار و دارای عمری طولانی است. کاربرد این نژاد دوگانه بوده و هم برای تولید شیر و هم برای تولید گوشت پرورش داده می‌شود. شیر این گاو مورد علاقه‌ی پنیرسازان است. پرورش دهندگان براون سوئیس از بهترین نسبت چربی به پروتئین در میان نژادهای شیرده برای تولید بیشترین پنیر بهره می‌برند.

گاو گرنزی Guernsey

خاستگاه گاو گرنزی انگلستان است. شهرت گرنزی به خاطر تولید کردن منحصربه‌فرد شیری به رنگ زرد پررنگ، عنوان «گرنزی طلایی» را به او داده است. رنگ این نژاد از زرد تا قهوه‌ای مایل به قرمز با لکه‌های سفید متفاوت است. خلق‌وخوی آرامی داشته و عصبی و تحریک‌پذیر نیستند. وزن آن حدود 450 تا 500 کیلوگرم و وزن گاو نر به 600 تا 700 کیلوگرم می‌رسد. تولید شیر باکیفیت، 20 تا 30 درصد خوراک کمتر به ازای هر لیتر شیر نسبت به نژادهای شیری بزرگتر، بلوغ زودرس، حداقل عوارض زایمان، سازگاری با تمام اقلیم‌ها و سیستم‌های مدیریتی از ویژگی‌های گاو گرنزی هستند.

 

گاو ایرشایر Ayrshire

خاستگاه گاو ایرشایر اسکاتلند است. ایرشایر به خاطر توانایی در تولید شیر و به‌ویژه به خاطر شکل و کیفیت برتر پستان مورد توجه قرار می‌گیرد. رنگ این نژاد قرمز و سفید است. گاوهای ایرشایر جثه‌ای متوسط دارند و وزن آنها در زمان بلوغ تقریباً بیش از 550 کیلوگرم است. گاوهایی قوی هستند که با تمام سیستم‌های مدیریتی سازگار هستند. ایرشایرها از نظر ساختار پستان عالی هستند و در معرض مشکلات پا نیستند. شیر آنها به عنوان «شیر ایده‌آل» نامیده می‌شود، بیش‌ازحد غنی نیست، چربی کمی دارد و دارای مقادیری مواد غیرچرب مطلوب مانند پروتئین است.

 

نژاد گاو شورت هورن شیری Milking Shorthorn

خاستگاه گاو شورت هورن شیری انگلستان است. این نژاد مورد استفاده‌ی دو منظوره داشته و هم برای گوشت و هم برای شیر پرورش داده می‌شود. رنگ آنها قرمز، قرمز و سفید، سفید یا قرمز مایل به قهوه‌ای است. وزن آنها بین 635 تا 990 کیلوگرم است. شیر گاوهای شورت هورن بهترین نسبت پروتئین به چربی را دارد. کاهش هزینه خوراک، راندمان تولید مثل بالا، سهولت در زایمان و طول عمر بیشتر از ویژگی‌های گاو شورت هورن است.

 

گاو مونت بلیارد Montbeliarde‎

گاو مونت بلیارد

خاستگاه گاو مونت بلیارد فرانسه است. این نژاد از ترکیب نژادهای Tourache و Bernoise به دست آمده است. رنگ آن قرمز روشن و سفید کاملاً شبیه هلشتاین قرمز و سفید است. وزن متوسط آنها حدود 685 کیلوگرم است، در حالی که وزن گاو مونت بلیارد نر بین 1100 تا 1200 کیلوگرم است. این نژاد به خاطر پاهای محکم و پستان‌های قوی معروف است. شیر آنها 3.83 درصد چربی و 3.36 درصد پروتئین دارد. مقاومت در برابر ورم پستان، باروری، طول عمر و سهولت در زایش از ویژگی‌های این نژاد گاو است.

سخن آخر

در این مقاله بهترین نژاد گاو گوشتی و بهترین نژاد گاو شیری را به شما معرفی کردیم. نژادهای گاو معرفی شده، چه گاوهای گوشتی و چه گاوهای شیری، در طی سال‌ها با در نظر داشتن اهداف اقتصادی از نظر ژنتیکی اصلاح و ترکیب شده و به بالاترین راندمان بازدهی خود رسیده و بیشترین ارزش تجاری را دارند. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد.

 

فارموژن در حوزه اصلاح نژاد، ارزیابی ژنومیک و انتخاب دام برتر فعالیت می کند. هدف فارموژن کاهش نیاز دامداران به واردات اسپرم­ های خارجی و ارسال نمونه­ های خون یا بافت دام به خارج از کشور برای ارزیابی ژنومیکی است.
فارموژن گاوهای هلشتاین را از طریق نمونه خون (DNA) مورد ارزیابی ژنومیک قرار داده و امتیاز هر گاو برای صفات مختلف در کاتالوگ ارائه می شود. استفاده از گاوهای ژنومیک به افزایش سرعت اصلاح نژاد و بازده اقتصادی کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس (۰۲۱۶۶۰۵۱۸۵۵) بگیرید، یا به اینستاگرام فارموژن مراجعه کنید.

3.4 8 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
02191307204