آشنایی با دستگاه تولید مثل گاو

دستگاه تولید مثل گاو

برنامه های موفق تلقیح مصنوعی مبتنی بر درک روشنی از آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تولید مثل گاو است. قبل از اقدام به تلقیح گاوها، باید تصویری ذهنی از قسمت هایی که دستگاه تناسلی گاو ماده و نر را تشکیل میدهند؛ داشته باشید.

همچنین آشنایی با دستگاه تولید مثل گاو سبب میشود بیماری های تولید مثلی و مشکلات زایمان را بهتر درک و کنترل کنید. در نهایت این شناخت در مدیریت خوب دامداری به شما کمک می کند. به منظور آگاهی از چگونگی پدیده تولید مثل، در ادامه با آناتومی و وظیفه هر بخش از دستگاه تولید مثلی گاو نر و ماده آشنا می شویم.

 

دستگاه تولید مثل گاو نر

عملکرد سیستم تولید مثل گاو نر، در تولد تعداد زیادی گوساله و جفتگیری طبیعی برای اصلاح نژاد، بسیار اهمیت دارد. گاو نر برای تولیدمثل بهینه باید بارور، توانا و مایل به جفت گیری با تعداد زیادی گاو ماده در طول فصل کوتاه تولید مثل باشد.

دانش اولیه دستگاه تناسلی برای بهبود مدیریت مفید است. همچنین درک آناتومی دستگاه تولید مثل گاو نر به دامداران کمک می‌کند تا معاینات سلامتی پرورش، مشکلات تولید مثلی و اختلالات اصلاح نژادی را بهتر درک کنند.

آناتومی دستگاه تولید مثل گاو نر

بیشتر بدانید: انواع گاو ایرانی

دستگاه تناسلی گاو نر شامل بیضه ها، اپیدیدیم، لوله‌های منی‌بَر، آلت تناسلی، کیسه منی، پروستات و غدد کوپر است. این اندام‌ها برای تشکیل، بلوغ و انتقال اسپرم‌ها به دستگاه تناسلی زنانه هماهنگ عمل می‌کنند. شکل بالا آناتومی دستگاه تولید مثل گاو نر را نشان می دهد.

 

بیضه

تولید اسپرم و تولید هورمون مردانه تستوسترون از وظایف اصلی بیضه (testicles) است. بیضه ها برای تشکیل طبیعی اسپرم در خارج از حفره بدن (درون کیسه بیضه) قرار دارند؛ تشکیل اسپرم فقط در دمای 4 تا 5 درجه پایین تر از دمای بدن اتفاق می افتد. کیسه بیضه محافظت فیزیکی از بیضه را به عهده دارد و به تنظیم دما برای رشد بهینه اسپرم کمک می کند.

 

دستگاه تولید مثل گاو نر

طبق آناتومی دستگاه جفت گیری گاو نر، اپیدیدیم (epididymis) یک ساختار فشرده، مسطح و کشیده دارد که به یک طرف بیضه چسبیده است. این ساختار به سه ناحیه سر، بدن و دم تقسیم می شود. لوله های زیادی از بیضه وارد سر اپیدیدیم می شوند و یک لوله منفرد به طول 130 تا 160 فوت تشکیل می دهند؛ این لوله پیچ خورده و در اپیدیدیم 6 تا 8 اینچی قرار می گیرد. چهار عملکرد اصلی در اپیدیدیم رخ می دهد:

 • انتقال سلول های اسپرم در حال رشد از بیضه به لوله‌های منی‌بَر
 • افزایش غلظت اسپرم با جذب مایعات اضافی
 • بلوغ اسپرم در حال رشد
 • ذخیره سلول های اسپرم زنده در دم اپیدیدیم

اگر فعالیت جنسی کند شود، جذب سلول های اسپرم از دم اپیدیدیم اتفاق می افتد.

 

عقیم سازی گاونر

اپیدیدیم یک مسیر خروجی برای تمام اسپرم های تولید شده در بیضه است. هرگونه انسداد این لوله باعث عقیمی می شود. انسداد موقت به دلیل تورم به دنبال آسیب یا عفونت (اپیدیدیمیت) منجر به ناباروری کوتاه مدت می شود.

عقیم سازی گاو

اگر تورم یا عفونت منجر به تشکیل بافت اسکار در لوله شود، ممکن است برای همیشه عبور اسپرم را مسدود کند. اگر انسداد در هر دو اپیدیدیم رخ دهد، گاو نر دیگر به عنوان یک تولیدکننده اسپرم مفید نخواهد بود.

برداشتن دم اپیدیدیم با جراحی (اپیدیدکتومی) اغلب به عنوان وسیله ای جهت عقیم سازی گاوهای نر ردیاب (Gomer / teaser bulls) برای تشخیص فحلی گاو استفاده می شود. گاوهای نری که اپیدیدکتومی شده اند؛ همچنان به روش معمول به گاوهای ماده خدمات می دهند، اما اسپرم را به دستگاه تناسلی گاو ماده منتقل نمی کنند.

 

مجرای وابران یا لوله‌های منی‌بَر

در آناتومی دستگاه تولید مثل گاو نر، لوله منی بر (vas deferens)  از دم اپیدیدیم شروع می شود و در قسمت بالا، پیچ و تاب خورده است. این لوله پس از عبور از حلقه مغابنی به حفره لگنی می رسد. مجرای وابران به مجرای ادراری متصل است.

در آناتومی دستگاه جفت گیری گاو نر وظیفه اصلی این اندام، انتقال و خارج کردن اسپرم های تولید شده از بیضه ها است. گاو نر همچنین ممکن است با وازکتومی عقیم شود که در آن بخشی از مجرای دفران (لوله های منی بر) برداشته می شود تا اسپرم نتواند به خارج از بدن منتقل شود.

 

مجرای ادرار

دو لوله منی بر در نهایت به یک لوله واحد، یعنی مجرای ادرار (urethra)، کانالی که از آلت تناسلی می گذرد؛ می پیوندند. مجرای ادرار در گاوهای نر به عنوان یک مسیر مشترک برای عبور منی از دستگاه تناسلی و ادرار از دستگاه ادراری عمل می کند.

 

غدد جانبی

این غدد، شامل غده پروستات، غدد وزیکولی و غدد کوپر است.

 

غده پروستات

غده پروستات در ابتدای میزراه و گردن مثانه قرار دارد که در آنجا به مجرای ادرار تخلیه می شود. وظیفه این غده در آناتومی دستگاه تولید مثل گاو نر، ترشح مایعی رقیق، قلیایی و شیری رنگ است. به علت ماهیت قلیایی مایع پروستات، ترشح این غده در تلقیح موفقیت آمیز تخمک به وسیله اسپرم بسیار مهم است.

زیرا محیط مجرای وابران، معمولا اسیدی است و از قابلیت باروری اسپرم می کاهد. البته پروستات در گاو نر در مقایسه با دیگر گونه ها نسبتا کوچک است و ترشحات زیادی تولید نمی کند.

 

غدد وزیکولی

این غدد به صورت زوج، در پهلو و بالای مجرای تخلیه منی قرار دادند. وظیفه اصلی غدد وزیکولی، ترشحات مایع منی است. ترشحات این غدد، علاوه بر افزایش حجم منی، به دلیل وجود فروکتوز و غیره، محیط مناسبی را برای حیات اسپرم ایجاد می کند. فروکتوز موجود در مایع منی، منشا انرژی برای حیات و حرکت اسپرم ها است.

 

غدد کوپر

سومین غده جانبی، غدد کوپر (Cowper’s gland) ، غدد کوچک و محکمی هستند که در دو طرف مجرای ادرار قرار دارند. ترشح شفافی که اغلب در حین تحریک جنسی قبل از سرویس از آلت تناسلی می چکد، عمدتا توسط این غدد تولید می شود. این ترشحات برای شستشو و پاکسازی مجرای ادرار از باقی مانده ادرار به کار می رود؛ زیرا مخلوط شدن ادرار با منی، باعث مرگ اسپرماتوزوآ می شود.

 

آلت تناسلی در دستگاه تولید مثل گاو

آلت تناسلی اندام اصلی جفتگیری دستگاه تولید مثل گاو نر است. مواد اسفنجی درون آلت تناسلی در هنگام برانگیختگی جنسی با خون پر می شود و در نتیجه باعث نعوظ اندام می شود. انتهای آلت تناسلی، کلاهک قرار دارد که پر از سلول های عصبی است که در طول جفت گیری برای القای انزال تحریک می شوند.

 

آناتومی دستگاه تولید مثل گاو ماده

آناتومی دستگاه تولید مثل گاو ماده

درک آناتومی دستگاه تولید مثل گاو ماده برای درک استراتژی های مدیریت تولید مثل بسیار مهم است. دستگاه تناسلی سیستمی از لوله های بیولوژیکی است که تمام اقدامات لازم را (از لقاح تا زایمان) جهت تولد یک گوساله جدید انجام می دهد.

لوله ها در مناطقی که وظایف خاصی را انجام می دهند متفاوت به نظر می رسند؛ بنابراین هر بخش از لوله یک نام منحصر به فرد دارد. شکل بالا، بخش ها و لوله های مختلف دستگاه تولید مثل گاو ماده را نشان می دهد.

 

فرج

بیرونی ترین قسمت دستگاه تناسلی گاو ماده، فرج (Vulva) است. این ساختار با دور نگه داشتن زباله های بزرگتر از دستگاه تولید مثل محافظت می کند. اگرچه فرج، بخش نسبتاً کوچکی از کل دستگاه است؛ اما دید آن سرنخ هایی از آنچه ممکن است در بقیه سیستم لوله تولید مثلی رخ دهد ارائه می دهد.

به عنوان مثال، هنگامی که تلیسه یا گاو به زایمان نزدیک می شود، متورم می شود و حرکت بیشتری نشان می دهد که اغلب به عنوان ” springing ” نامیده می شود.

این تورم و حرکت نشان دهنده تغییرات ساختاری مشابهی در قسمت های دیگر دستگاه تولید مثل گاو هستند. با آغاز این تغییرات، گاو به مرور برای زایمان آماده می شود. فرج متورم و ترشحات آن می تواند نشانگر فحلی باشد که به استفاده از تکنولوژی های تولید مثلی مانند تلقیح مصنوعی و انتقال جنین کمک می کند.

 

واژن

ناحیه ای از فرج تا ابتدای دهانه رحم به نام واژن (vagina) شناخته می شود. واژن مجرای پهنی به طول ۳۰ سانتی متر است. آلت تناسلی گاو نر در طول جفت گیری طبیعی وارد واژن می شود و منی در نزدیکی ورودی دهانه رحم رسوب می کند. انقباضات مایع منی را به داخل دهانه می کشد؛ سپس از طریق سایر اجزای دستگاه لوله ای مسیر خود را ادامه می دهد.

 

گردن رحم

گردن یا دهانه رحم (cervix) یک بافت ماهیچه ای شکل به طول ۱۰ سانتی متر و قطر ۵ سانتی متر است. این دهانه دارای یک کانال باریک برای اتصال به رحم است. کانال گردن رحم، فقط در زمان فحلی گاو باز است؛ در مواقع دیگر؛ مثلا در هنگام بارداری گاو این کانال بسته است.

 

رحم

رحم (uterus)، یک اندام ماهیچه ای و قسمتی از آناتومی دستگاه تولید مثل گاو ماده به طول ۵ سانتی متر است. این عضو در زمان بارداری با توجه به وزن جنین بزرگ می شود. پس از زایمان، رحم و دیگر قسمت های دستگاه تولید مثلی به حالت قبل از باردار شدن گاو بر می گردند.

 

شاخ‌های رحم آناتومی دستگاه تولید مثل گاو ماده

شاخ های رحم (Uterine horns) نقاطی هستند که رحم و لوله های فالوپ به یکدیگر می رسند. شاخ رحم از انتقال اسپرم به مجرای تخمک پشتیبانی می کنند و محل رشد و نمو جنین در دوران بارداری هستند.

 

لوله‌های رحم

لوله های رحم یا فالوپ (oviducts)، دو لوله به هم تابیده شده اند که هر کدام از یک طرف به رحم و از طرف دیگر به تخمدان گاو متصل می شوند. در زمان تخمک ریزی، تخمک ها از طریق لوله های فالوپ، از تخمدان به داخل رحم فرستاده می شوند. لوله های فالوپ طبق آناتومی دستگاه جفت گیری گاو ماده حدود ۲۰ سانتی متر طول و ۶/۰ سانتی متر قطر دارند. هر کدام از لوله های رحم به قیف‌دیسه (infundibulum) ختم می شوند که به شکل شیپوری بوده و در انتها لبه آن ریش‌ریش است و در نهایت به انتهای فوقانی تخمدان می‌چسبد.

دستگاه تناسلی گاو ماده

تخمدان

تخمدان ها (ovary) بخشی اصلی از آناتومی دستگاه تولید مثل گاو ماده هستند که لوله ای نیستند؛ تخمک ها( egg یا ovum) در تخمدان ها جای می گیرند. سپس تخمک ها آزاد می شوند و برای بارور شدن به داخل لوله های فالوپ منتقل می شوند. آنجا به رویان و سپس جنین تبدیل می شود و در نهایت گوساله متولد می شود.

در آناتومی دستگاه جفت گیری گاو ماده تخمدان ها همچنین مسئول ساخت هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون هستند که برای حفظ بارداری یا چرخه طبیعی فحلی مهم هستند. تخمدان های گاو ماده (دو عدد)، اندام هایی به شکل تخم مرغ یا لوبیا هستند که با 1 تا 1.5 اینچ طول  در حفره شکمی قرار گرفته اند.

 

جمع بندی

در این مقاله به مطالعه و بررسی آناتومی دستگاه تولید مثل گاو ماده، تلیسه و آناتومی دستگاه تولید مثل نر پرداختیم. آگاهی نسبت به این موارد، درک اهداف مختلف شیوه های مدیریت تولید مثل را آسان تر می کند. به نوبه خود، درک اهمیت فناوری های تولید مثلی مانند تلقیح مصنوعی، انتقال جنین و سونوگرافی منجر به تصمیم گیری و اجرای بهتر توسط دامداران محترم می شود.

فارموژن در حوزه اصلاح نژاد، ارزیابی ژنومیک و انتخاب دام برتر فعالیت می کند. هدف فارموژن کاهش نیاز دامداران به واردات اسپرم­ های خارجی و ارسال نمونه­ های خون یا بافت دام به خارج از کشور برای ارزیابی ژنومیکی است.
فارموژن، گاوهای هلشتاین را از طریق نمونه خون (DNA) مورد ارزیابی ژنومیک قرار داده است و در نهایت امتیاز هر گاو برای صفات مختلف را در کاتالوگ ارائه می کند. استفاده از گاوهای ژنومیک به افزایش سرعت اصلاح نژاد و بازده اقتصادی کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس (۰۲۱۶۶۰۵۱۸۵۵) بگیرید، یا به اینستاگرام فارموژن مراجعه کنید.

چرا شیر گاو بخوریم؟ | فواید شیر گاو

فواید شیر برای انسان

همان طور که می‌دانید شیر گاو همیشه در دسترس بوده و مزیت بسیاری داشته و برای سلامتی بسیار مهم است. از جمله فواید شیر گاو می‌توان به کمک در کاهش وزن، ساختن استخوان‌ها و دندان‌های قوی و سالم، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش چربی بدن، محافظت از قلب، از بین بردن التهاب و همچنین به تحریک رشد در بدن کمک می کند. در ادامه مقاله به صورت کامل فایده شیر گاو را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آشنایی با انواع نژاد گاو شیری

ویژگی های کلی شیر گاو

مهم نیست در کجای کره زمین زندگی می‌کنید. هر کجا که باشید شیر گاو در دسترس شما خواهد بود، همچنین از اولین ماده غذایی انسان‌ها در هر دوره بوده است. به دلیل ارزش غذایی بالا، شیر گاو به یکی از پر طرفدارترین و پرتقاضاترین مایعات کره زمین تبدیل شده است.

بیش از 6 میلیارد نفر در کره زمین به طور نیمه منظم شیر می نوشند، این به معنی می‌باشد که این حیوانات بخش فوق‌العاده مهمی از نیازهای غذایی جهانی ما انسان‌ها هستند. در واقع، بیشتر دولت‌ها توصیه‌هایی برای میزان شیری که کودکان باید به صورت روزانه مصرف کنند، ارائه کرده اند. نقش شیر در رشد و نمو طبیعی بسیار مهم است و والدین در سراسر جهان آن را می‌دانند.

ارزش غذایی شیر

شیر گاو سرشار از پروتئین، ویتامین B، ویتامین D، مواد معدنی مختلف، ترکیبات آلی و آنتی اکسیدان‌ها است که می‌تواند به طریق مختلف بر بدن تأثیر بگذارد و آن را تحریک کند.

تفاوت شیر گاو و گوسفند

شاید استفاده زیاد از شیر گاو به این دلیل می‌باشد که توان تولیدی آن نسبت به شیر گوسفند بیشتر است. همچنین محققان به این موضوع اشاره کرده‌اند که فواید شیر گوسفند بیشتر از شیر گاو می‌باشد. اما به دلیل اینکه شیر گوسفند به اندازه گاو به راحتی در دسترس عموم قرار ندارد، به همین خاطر شیر گاو از نوشیدنی‌های محبوب مردم بوده و طرفدار بیشتری دارد.

ترکیبات شیر گاو

در مورد برخی فواید شیر همین بس که دارای مواد مغذی و پروتئین ها و مواد مورد نیاز زیر است.

در 224 میلی‌لیتر شیر موارد زیر وجود دارد:

 • کالری: 146
 • پروتئین: 8 گرم
 • چربی ها: 8 گرم
 • کربوهیدرات: 11 گرم
 • ویتامین B12
 • کلسیم: 23 درصد
 • فسفر: 20 درصد
 • ویتامین D
 • پتاسیم: 8 درصد
شیر پر چرب شیر کم‌ چرب شیر بدون چربی
کالری 152 106 83.6
پروتئین 8.14 گرم 8.32 گرم 8.44 گرم
چربی 7.97 گرم 2.34 گرم 0.19 گرم
کربوهیدرات 11.5 گرم 12.7 گرم 12.1 گرم
چربی اشباع 4.63 گرم 1.4 گرم 0.12 گرم
کلسیم 306 میلی گرم 310 میلی گرم 325 میلی گرم
ویتامین D 2.39 میکروگرم 2.61 میکروگرم 2.71 میکروگرم
ویتامین A 79.7 میکروگرم 143 میکروگرم 157 میکروگرم
ید 94.4 میکروگرم 89.1 میکروگرم 87.8 میکروگرم
جدول ترکیبات شیر گاو

ترکیبات شیر سایر دام ها

ما در این قسمت ابتدا ترکیبات شیر گوسفند را برای شما عزیزان آورده‌ایم. سپس در یک جدول ترکیبات 3 مورد از دام‌ها را با هم مقایسه خواهیم کرد.

 • ۸۳ گرم آب
 • ۵٫۴ گرم پروتئین
 • ۶ گرم چربی
 • ۹۵ کیلوکالری انرژی
 • ۵٫۱ گرم لاکتوز
 • ۳٫۸ گرم چربی اشباع نشده
 • ۱٫۵ چربی اشباع نشده تک زنجیره‌ای
 • ۰٫۳ گرم چربی اشباع شده چند زنجیره‌ای
 • ۱۱ میلی‌گرم کلسترول
 • ۱۷۰ واحد کلسیم در هر ۱۰۰ گرم شیر
چربی % پروتئین% لاکتوز% خاکستر% ماده خشک تام%
گاو 3.9 3.2 4.6 0.72 12.6
گوسفند 7.3 5.7 4.6 0.93 18.2
بز 3.6 3.3 4.6 0.80 12.1
مقایسه ترکیبات شیر گاو و گوسفند

از آنجایی که شیر مملو از مواد مغذی است، نمی‌توانید آن را از برنامه غذایی روزانه خود حذف کنید. به همین دلیل بیایید تا نگاهی دقیق به فواید شیر گاو بیندازیم، چون بسیار برای سلامتی ما مفید است.

اهمیت و فواید شیر گاو برای سلامتی

از فایده شیر گاو قصد داریم به چند مورد اشاره کنیم.

 • دارا بودن ویتامین‌هایی مانند  A، B6،  B12، Dو K
 • داشتن پروتئین، کربوهیدرات و چربی
 • داشتن مواد معدنی از جمله کلسیم، منیزیم، روی (زینک)، پتاسیم، فسفر، ید و سلنیوم

یک فنجان کوچک شیر، دارای 325 میلی‌گرم کلسیم می‌باشد، که این یک سوم مقداری است که بدن یک شخص بزرگسال به آن نیاز دارد. همانطور که گفته شد، در شیر پروتئین‌های مختلفی وجود دارد، که 2 مورد از این پروتئین‌ها “کازئین” (این پروتئین به صورت طبیعی در شیری که مادر به فرزند می‌دهد وجود دارد) و “وی” نام دارد.

این دو نوع پروتئین غلظت بسیار زیادی در داشتن نوع خاصی از اسیدهای آمینه دارند.

فواید باورنکردنی شیر گاو

اگر تا اینجای مقاله با ما پیش آمده باشید، مطمئنا دریافتید که چرا شیر گاو بخوریم و اینکه فواید شیر گاو چیست؟

در ادامه می‌خواهیم به مواردی اشاره کنیم که از خصوصیات مهم این ماده غذایی می‌باشد.

استخوان‌ها و دندان‌ها را تقویت می‌کند

شاید معروف‌ترین فایده شیر گاو خوردن، حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها باشد. کمپین‌های تبلیغاتی بسیاری وجود دارند که کاملا به این مفهوم تاکید دارند که شیر، استخوان‌ها را قوی می سازد و همچنین دندان‌‌ها سالم نگه می‌دارد.

ترکیبات شیر که دارای مقدار بسیار زیادی از کلسیم و سایر مواد معدنی می‌باشد، نه تنها برای تراکم استخوان، بلکه مصرف آن برای دندان‌هایتان نیز به شدت توصیه می‌شود. همچنین مصرف شیر می‌تواند در سنین بالا به شما کمک کند تا قدرت خود را حفظ کنید.

بهبود و سلامت قلب

گاوهایی که غذای آن‌ها علوفه و علف تازه می‌باشد، شیر گاوی آن‌ها سرشار از امگا 3 می‌باشد. این میزان بستگی به عواملی همچون محل چرای حیوانات دارد. اسیدهای چرب امگا 3 “شکل خوب” کلسترول در بدن هستند که در واقع می توانند به بهبود سلامت قلب و جلوگیری از شروع بیماری‌های قلبی و عروقی مانند حملات قلبی یا سکته کمک کنند.

کمک به کاهش وزن

تحقیقات بسیاری نشان داده است که شیر به دلایل مختلفی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. به دلیل داشتن سطح بالای پروتئین و سطح پایین کالری، می‌تواند گرسنگی شما را برطرف کند.

همچنین به دلیل افزایش متابولیسم بدن، می تواند انرژی شما را افزایش دهد و همچنین می‌تواند بی‌تحرکی شما را از بین ببرد و متابولیسم بالا و فعالیت زیاد منجر به کاهش وزن شما می‌شود.

کمک به کاهش التهاب

مصرف شیر برای درمان بیماری‌هایی همچون نقرس، ناراحتی‌های تنفسی و سوختگی پوستی توصیه می‌شود. به دلیل اینکه در شیر پروتئین‌های حیوانی کامل، اسیدهای چرب امگا 3 و ترکیبات آنتی اکسیدانی وجود دارد که آن را به یک ماده ضد التهابی باورنکردنی تبدیل کرده است.

به همین دلیل است که اکثر مردم بعد از یک وعده غذایی شیر می‌نوشند. ترکیب منحصر به فرد مواد مغذی داخل شیر می‌تواند التهاب را نیز تسکین دهد و کارایی هضم و جذب مواد مغذی را بهبود بخشد.

رشد و عملکرد بدن

همانطور که می‌دانید، پروتئین‌ها شامل انواع مختلفی هستند و پروتئین‌ها بخش مهمی از عملکرد بدن ما را برعهده دارند. شیر گاو حاوی پروتئین‌های “کامل” است. به این معنی که آن‌ها به طور مستقیم هم در تولید انرژی و هم در رشد و نمو طبیعی برای بدن ما مفید هستند.

نوشیدن شیر در دوران کودکی به طور منظم بسیار مهم است. زیرا تحقیقات تا حد زیادی نشان داده است که رشد و نمو، چه جسمی و چه ذهنی، می‌تواند با این نوشیدنی مغذی و طبیعی تقویت شود.

تقویت ایمنی بدن

از دیگر فواید شیر گاو می‌توان به تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد. شیر چیزی فراتر از کلسیم و پروتئین است. ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند ویتامین E، سلنیوم و روی نیز در شیر یافت می شوند. همچنین می‌تواند عوامل خطرناکی را که در سراسر بدن ممکن است باعث جهش یا بیماری‌های مزمن شود را از بین می‌برد.

تحقیقات نشان می‌دهد، شیر گاوی که تغذیه آن علف تازه بوده است برای بهبود ایمنی و محافظت بدن در برابر بیماری‌ها مفید می‌باشد.

مقایسه ترکیب شیر گاوهای معمول با گاو اصلاح ژنتیک شده

شیر گاوهایی که اصلاح ژنتیکی شده‌اند، نسبت به گاوهایی که اصلاح ژنتیکی نشده‌اند از املاح، پروتئین و مواد مغذی بیشتری برخوردار است. لاکتوز و کازئین شیر این نوع گاوها غلضت بسیار زیادی دارد. کشاورزان مقدار پروتئین و سایر مواد مغذی را که گاوها دریافت می‌کنند با خوراک غلیظ تنظیم می‌کنند تا آنها را سالم ‌تر و پربار نگه دارند. همچنین خواص درمانی که تا الان برای آن‌ها ذکر کردیم در گاوهایی که اصلاح ژنتیکی شده‌اند افزایش یافته است. 

اصلاح ژنتیکی دام

اصلاح ژنتیکی برای ایجاد گاو شیری بدون شاخ با افزایش دادن مقاومت در برابر بیماری استفاده شده است. برنامه‌هایی که می‌تواند برای راحتی حیوانات، سود مزرعه و ایمنی کارگران مفید باشد. همچنین اخیرا دانشمندان گاوهای شیری را اصلاح ژنتیکی کرده‌اند تا بدون شاخ و در برابر بیماری‌های خاص مقاوم باشند. فنوتیپ بدون شاخ، به طور طبیعی در برخی از نژادهای گاو وجود دارد و همیشه توسط یک ژن غالب کنترل می شود.

با استفاده از فناوری روز دنیا، می‌توان این ژن را در ژنوم گاوهای دیگر ادغام کرد و در نتیجه نیاز به جراحی شاخ نیست و جوانه‌های شاخ را از بین می‌برد. شاخ زدایی (یا جدا کردن شاخ) یک روش جراحی معمول و بدون درد در مزارع آمریکا برای گاوها می‌باشد. تولید گاوهای بدون شاخ ژنتیکی می‌تواند درد حیوانات را در درآمدن شاخ کاهش دهد.

مزایای اصلاح ژنتیکی گاو

اصلاح ژنتیکی، هزینه‌های مربوط به کندن شاخ گاوها را برای کشاورزان کاهش می‌دهد. همچنین بیماری‌های گاوها، هزینه‌های پزشکی و تلفات را نیز کاهش می‌دهد. به همین دلیل قطعا کشاورزان و دامداران هم از گاوهای بدون شاخ سود بیشتری نصبشان می‌شود.

اصلاح تغذیه گاو

بسیاری از مردم شیر را دوست دارند، اما گاو شیری در طول روز گاز متان و نیتروژن نیز تولید می‌کند. گاوها با دفع مواد غذایی خوراکی خود متان را وارد چرخه حیات ما انسان‌ها می‌کنند. متان به گرم شدن جهانی کره زمین کمک می‌کند، در حالی که نیتروژن در طبیعت به شکل آمونیاک رسوب می کند و برای محیط زیست مضر هستند. تغییر در ترکیبات خوراک گاوها می‌تواند این مشکل را حل کند. تنها خوردن علوفه و خوراک غلیظ گاز گلخانه ای متان تولید می کند.

آغوز چیست؟

آغوز مایع شیری رنگی است که از پستان پستاندارانی که به تازگی زایمان کرده‌اند، قبل از شروع تولید شیر مادر ترشح می‌شود. این منبع مهمی از مواد مغذی است که باعث رشد و مبارزه با بیماری در نوزادان پستانداران می‌شود. گرچه همه پستانداران آغوز تولید می‌کنند، ولی مکمل‌ها معمولاً از آغوز گاو شیری تهیه می‌شوند و این مکمل به “آغوز گاوی” معروف است.

آغوز گاوی بسیار شبیه به آغوز انسان است. هر دو سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌های مبارزه کننده با بیماری، هورمون‌های رشد و آنزیم های گوارشی می‌باشند. برای تولید این مکمل‌ها آغوز گاو، پاستوریزه می‌شود و به صورت قرص یا پودری خشک می‌شود که می‌تواند با مایعات مخلوط شود. آغوز گاو معمولاً رنگ زرد روشن و طعم و بوی لطیفی دارد که شبیه دوغ است.

ترکیبات و فواید آغوز برای انسان

آغوز گاو حاوی مواد مغذی بیشتری نسبت به شیر معمولی است. به طور خاص آغوز دارای پروتئین، چربی، کربوهیدرات، منیزیم، ویتامین های B، و ویتامین های A، C و E بیشتری نسبت به شیر گاو است.

همچنین آغوز سرشار از درشت مغذی ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی بوده و فواید آن برای سلامتی بیشتر به ترکیبات پروتئینی خاصی مرتبط است که ترکیبات آن عبارتند از:
لاکتوفرین. لاکتوفرین (پروتئینی است که در پاسخ ایمنی بدن شما به عفونت‌ها، از جمله عفونت‌هایی که توسط باکتری‌ها و ویروس‌ها ایجاد می‌شوند، دخیل است.)

آنتی بادی ها پروتئین‌هایی هستند که به عنوان ایمونوگلوبولین ها شناخته می‌شوند و توسط سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با باکتری‌ها و ویروس‌ها استفاده می‌شوند. آغوز گاوی سرشار از آنتی‌بادی ها است.
از آنجایی که آغوز گاو مملو از مواد مغذی است که با بیماری ها مبارزه می کند و باعث رشد می شود، ممکن است بتواند ایمنی را تقویت کند، عفونت ها را درمان کند و مزایای مرتبط بیشتری را در طول زندگی در انسان ارائه دهد.

روش های افزایش شیر گاو

کشاورزان و دامداران روش‌های مختلفی را برای افزایش شیر گاو پیاده‌سازی کرده‌اند که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • وقتی واکسن گاو به موقع زده شود، سیستم ایمنی بدن آن در برابر بیماری‌ها قوی خواهد شد و همچنین شیر آن افزایش پیدا می‌کند.
 • انتخاب کردن نژادهای گاو شیری برای دریافت شیر بیشتر را نباید نادیده گرفت.
 • مدیریت کردن تغذیه گاو هم در خوردن کنسانتره و هم در علوفه نیز تاثیر بسزایی در افزایش شیر دارد.
 • افزایش تعداد وعده‌های غذایی گاو
 • اقزایش دفعات دوشیدن شیر گاو در روز
 • کیفیت مواد غذایی که گاو مصرف می‌کند، در میزان شیر آن تایثر مستقیم دارد.

مصرف سرانه شیر در ایران و جهان

بر اساس آمار جهانی سازمان FAO، سرانه مصرف شیر ایران در یک سال چیزی در حدود 66/12 کیلوگرم می‌باشد. میانگین جهانی مصرف شیر در سال 150 کیلوگرم بوده و در بعضی کشورهای اروپایی به 300 کیلوگرم در سال نیز می‌رسد. بر اسا آمار و اطلاعات ثبت شده مصرف شیر در آمریکا 253/8 می‌باشد که دلیل کاهش آن را جایگزینی نوشیدنی‌های دیگر با شیر می‌دانند.

بر اساس اطلاعات ثبت شده توسط سازمان FAO، هر سوئیسی در یک سال 70 لیتر شیر به تنهایی می‌نوشد.

سخنان پایانی

شیر یکی از مواد غذایی بسیار مهم و مغذی برای انسان‌ها می‌باشد که مصرف روزانه آن به شدت توصیه می‌شود. فواید بی نظیر مصرف شیر برای بدن که شامل بهبود بیماری‌های قلبی، افزایش ایمنی بدن و .. می‌توان اشاره کرد. همان طور که در انتهای مقاله اشاره شد تمامی کشورهای آمریکایی و اروپایی در مصرف سرانه شیر پیشرو هستند.

فارموژن در حوزه اصلاح نژاد، ارزیابی ژنومیک و انتخاب دام برتر فعالیت می کند. هدف فارموژن کاهش نیاز دامداران به واردات اسپرم­ های خارجی و ارسال نمونه­ های خون یا بافت دام به خارج از کشور برای ارزیابی ژنومیکی است.
فارموژن گاوهای هلشتاین را از طریق نمونه خون (DNA) مورد ارزیابی ژنومیک قرار داده و امتیاز هر گاو برای صفات مختلف در کاتالوگ ارائه می شود. استفاده از گاوهای ژنومیک به افزایش سرعت اصلاح نژاد و بازده اقتصادی کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس (۰۲۱۶۶۰۵۱۸۵۵) بگیرید، یا به اینستاگرام فارموژن مراجعه کنید.

 

 

معرفی مهمترین انواع نژاد گاو گوشتی و شیری

در این مقاله تصمیم داریم مهم‌ترین انواع نژاد گاو را به شما معرفی کنیم. نژادهای مختلف گاو به دو دسته‌ی کلی گاوهای گوشتی و گاوهای شیری تقسیم‌بندی می‌شوند. پرورش انواع گاو به منظور تولید گوشت و شیر و همچنین تولید چرم از پوست آنها انجام می‌شود. همچنین از فضولات آنها نیز کود حیوانی مناسبی به‌دست می‌آید. گاوها در طول سال توانایی زاد و ولد را داشته و تغییرات فصلی تأثیری در این امر ندارد.

طول زمان بارداری آنها 9 ماه بوده و معمولاً تک‌قلوزا هستند و در موارد نادری ممکن است دوقلوزایی نیز داشته باشند. گاوها در حالت طبیعی 20 تا 25 سال عمر داشته و گاو ماده شیرده اولین فرزند خود را در حدود دو سالگی به دنیا می‌آورد. ادامه‌ی مطلب را مطالعه کنید تا با مهم‌ترین انواع نژاد گاو گوشتی و شیری آشنا شوید.

معرفی انواع نژاد گاو گوشتی

تنوع نژادی گاوهای گوشتی بسیار زیاد بوده و بالغ بر 250 نژاد مختلف گاو گوشتی در جهان وجود دارد. اما در این بین تعدادی از این نژادها به دلیل خصوصیات فیزیکی، توانایی تولید مثل، نرخ رشد و شرایط نگهداری نسبت به بقیه در اولویت بوده و در بین دامداران از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. در ادامه، محبوب‌ترین و مهم‌ترین انواع نژاد گاو گوشتی را به شما معرفی می‌کنیم.

شارولز -سمینتال

گاو هرفورد Hereford

خاستگاه گاو هرفورد انگلستان بوده و از نسل گاوهای کوچک قرمز بریتانیایی رومی و یک نژاد بزرگ ولزی ایجاد شده است. هدف پرورش دهندگان این نژاد، افزایش راندمان تولید گوشت بوده است که امروزه به‌عنوان یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی این نژاد محسوب می‌شود. گاوهای نژاد هرفورد اولین گاوهای انگلیسی بودند که به عنوان یک نژاد واقعی شناخته شدند.

هرفوردهای امروزی به رنگ قرمز تیره تا قرمز مایل به زرد هستند که صورت، زیر شکم و زیر زانوهای آنها سفید رنگ است. آنها شاخ‌های ضخیم کوتاهی دارند که معمولاً به سمت پایین خم شده است. نرهای بالغ می‌توانند تا حدود 800 کیلوگرم وزن داشته باشند، در حالی که وزن ماده بالغ می‌تواند تا حدود 550 کیلوگرم باشد.

گاوهای نژاد هرفورد به دلیل قدرت و توانایی جست‌وجوی غذا و طول عمرشان شناخته شده هستند. بسیاری از ماده‌ها بیش از 15 سال عمر کرده و گوساله تولید می‌کنند. هرفورد نر می‌تواند تا سن 12 سالگی یا بیشتر سودآوری داشته باشد.

از فواید شیر گاو چه می دانید؟

گاو شارولز Charolais

خاستگاه گاو شارولز کشور فرانسه و نژاد آن از گاوهای این کشور ایجاد شده است. مبنای فرانسوی‌ها در پرورش و اصلاح نژاد گاو اندازه‌ی گاو و حجم عضله‌های آن بوده است. آنها علاوه بر بزرگی گاو در انتهای رشد خود، بر سرعت رشد گاو نیز تأکید داشته‌اند. تنها پس از جنگ جهانی دوم بود که گاو شارولز از فرانسه به سایر نقاط جهان نیز صادر شد.

گاوهای شارولز معمولی سفید رنگ با پوزه‌ای صورتی و سم‌های کم‌رنگ هستند. بدن آنها کشیده و درشت است و شیردهی بسیار خوبی دارند. در حال حاضر گاوهای نژاد شارولز به رنگ سیاه و سفید پرورش داده می‌شوند. شارولزها جزو گاوهای گوشتی متوسط تا بزرگ با بدنی درشت و پرگوشت هستند.

آنها دارای سر کوتاه و پهن با بدن و پاهایی بسیار عضلانی هستند. این نژاد گاو توانایی رشد و افزایش بهره‌وری را به خوبی نشان داده است و برای پروار کردن برای وزن‌های بالا بسیار مناسب است. افزایش وزن بالاتر نسبت به سن، سازگاری فوق‌العاده، مدیریت آسان آنها از نظر رفتار و سهولت زایمان، از دیگر ویژگی‌های این نژاد است و از همه نظر برای پرورش دادن مناسب هستند.

نژاد گاو سمینتال Simmental

تاریخچه نژاد گاو سمینتال به قرون وسطی بازمی‌گردد. سوابق نشان می‌دهد که گاو سمینتال نتیجه‌ی تلاقی بین گاوهای بزرگ آلمانی و نژاد کوچکتر بومی سوئیس است. پس از پیدایش این نژاد در سوئیس، به قاره‌های دیگر نیز صادر شده است.

رنگ سمینتال طلایی یا لکه‌هایی قرمز بر روی زمینه‌ی سفید رنگ است. سر این گاو سفید است و اغلب یک نوار سفید رنگ بر روی شانه دارد. گاوهای سمینتال می‌توانند تا حدود 700 تا 900 کیلوگرم و نوع نر آن تا 1300 کیلوگرم وزن داشته باشند. این نژاد به راحتی با انواع شرایط محیطی سازگار می‌شود. باروری بالا و طولانی مدت، طول عمر، سهولت زایمان، فواصل کوتاه بین زایمان، چرای خوب، بلوغ زودرس و نرخ رشد مناسب از دیگر ویژگی‌های نژاد سمینتال است.

 

گاو آنگوس قرمز Red Angus

نژاد آنگوس قرمز توسط وایکینگ‌ها از اروپا به انگلستان و اسکاتلند برده شد و در آنجا با گاوهای سلتیک شاخدار سیاه اسکاتلندی آمیخته شدند. رنگ آنها قرمز و اندازه‌ی آنها نیز متوسط گوشتی است. آنها همچنین به خاطر طول عمرشان مشهور هستند. جنس ماده آنگوس قرمز در سنین جوانی به بلوغ می‌رسد و بسیار بارور هستند، تولید شیر عالی و غریزه مادری قوی دارند. گاوهای آنگوس طبعی آرام دارند که پرورش آنها را آسان می‌کند. این نژاد گوشت بسیار مطلوبی تولید می‌کند که کیفیت آن بسیار عالی است.

گلفبی -لیموزین

گاو گلبفی Gelbvieh

خاستگاه گاو گلبفی جنوب آلمان است و از ترکیب چندین گونه گاو محلی ایجاد شده است. در سال 1958 دولت آلمان در یک استراتژی برای بهبود عملکرد در صفات تولید شیر و گوشت، یک برنامه‌ی سختگیرانه آزمایش نتایج را بر روی این نژاد اعمال کرد.

نژاد گاو گلبفی دارای رنگ‌های طلایی مایل به قرمز، خرمایی یا سیاه است. اندازه‌ای متوسط تا بزرگ و بدنی کشیده با ماهیچه‌هایی بالاتر از حد متوسط دارند. رشد آنها تا قبل از گرفتن از شیردهی بسیار سریع است. همچنین به خاطر خلق‌وخوی آرام و مطیع خود معروف هستند. این نژاد گاو سریع‌ترین بلوغ را در بین نژادهای مختلف گاو دارد و فقط نژاد گاو جرسی از آن سریع‌تر است.

بیشتر بدانید: آشنایی با دستگاه تولید مثل گاو

نژاد گاو لیموزین Limousin

خاستگاه گاو لیموزین قاره اروپا و در فرانسه است. شرایط محیطی که این گاوها در آن بوده‌اند، آنها را به نژادی سرسخت، سالم و با سازگاری غیرعادی تبدیل کرده است. گاو لیموزین بزرگ بوده و استخوان‌بندی قوی دارد. وزن لیموزین ماده بالغ 650 کیلوگرم و وزن لیموزین نر بالغ 1000 کیلوگرم است.

گاو لیموزین دارای رنگ قرمز طلایی و رنگ روشن‌تری در زیر شکم، داخل ران‌ها، اطراف چشم و پوزه دارد. لیموزین‌هایی که دارای ژن سیاه هستند، تنوع رنگی دارند. نژادی زودرس هستند و گوشتی بدون چربی تولید می‌کنند. لیموزین به عنوان نژاد لاشه شهرت پیدا کرده است و بازدهی گوشت قابل فروش آن 73.3 درصد است. این نژاد بهره‌وری عالی با هزینه‌ی کم را تضمین می‌کند.

 

گاو هایلند Highland

همان‌طور که از نام این نژاد پیداست، خاستگاه گاوهای هایلند جزایر هایلند در غرب اسکاتلند است. آنها بزرگترین سر با شاخ‌هایی بلند و نوک تیز دارند. پوست ضخیم و موهای بلند، آنها را به خوبی در مقابل برف و باران محافظت می‌کند. بنابراین نژاد مناسبی برای مناطقی با شرایط سخت است.

رنگ آنها می‌تواند مشکی، قرمز، زرد، لکه‌ای و قهوه‌ای مایل به خاکستری باشد. طول عمر آنها قابل توجه بوده و بسیاری از آنها تا سنین بیش از 18 سال همچنان به تولید مثل ادامه می‌دهند. غریزه‌ی مادری در گاو هایلند بسیار قوی بوده و گوساله آن نیز بسیار مقاوم است و تا زمان از شیر گرفتن به سرعت رشد می‌کند.

گاو نر بالغ در شرایط تولید مثل حدود 800 کیلوگرم و گاو ماده 500 کیلوگرم وزن دارد. این نژاد گوشتی مرمری با طعمی بسیار متمایز دارد. سطح چربی و کلسترول گوشت این گاو نسبت به سایر گاوها پایین‌تر و پروتئین و آهن آن بالاتر است. این نژاد گاو برای افرادی که مایل به تولید گوشت گاو با نهاده‌های طبیعی هستند بهترین انتخاب است.

 

گاو براهمن Brahman

منشأ نژاد براهمن که با عنوان برهما نیز شناخته می‌شود از گاوهای مقدس هند است. این نژاد به دلیل قرن‌ها قرار داشتن در معرض منابع غذایی ناکافی، آفات مختلف، انگل‌ها، بیماری‌ها و شرایط آب‌وهوایی نامساعد گرمسیری هند، سازگاری‌های قابل توجهی برای بقا به‌دست آورده است که برای پرورش‌دهندگان گاو بسیار سودمند است.

گاوهای نژاد براهمن با یک قوز بزرگ در بالای شانه و گردن مشخص می‌شوند. رنگ آنها خاکستری روشن یا قرمز یا تقریباً سیاه است. در بین نژادهای گاو گوشتی، اندازه‌ی آنها متوسط است. گاو براهمن نر بین 750 تا 1000 کیلوگرم و گاو براهمن ماده بین 450 تا 650 کیلوگرم وزن دارد. رشد سریع، ماهیچه فراوان، زودرسی جنسی، زایمان منظم و رام بودن از ویژگی‌های این نژاد گاو است.

مشهورترین نژادهای گاو در جهان

نژاد گاو شورت هورن Shorthorn

خاستگاه گاو شورت هورن انگلستان بوده و از گاوهای Teeswater و Durham تکامل یافته است. این نژاد به صورت دو منظوره هم برای گوشت و هم برای شیر پرورش داده می‌شود. اهمیت نژاد شورت هورن در توسعه سایر نژادها بسیار زیاد بوده و ژن این نژاد در ظهور بیش از 40 نژاد مختلف استفاده شده است.

رنگ گاو شورت هورن قرمز، سفید یا قرمز مایل به قهوه‌ای است. سهولت در زایمان، باروری، توانایی رشد سریع و امکان پیوند با سایر نژادها از ویژگی‌های این نژاد گاو است.

یک مطالعه ژنتیکی نشان داده است که گاوهای اهلی، ده هزار سال پیش،از گاوهای وحشی انشعاب پیدا کرده اند! به نظر شما چنین چیزی امکان دارد؟ مقاله ردیابی منشا گاو مدرن تا یک گله به این موضوع می پردازد.

 

گاو برانگوس Brangus

نژاد گاو برانگوس برای استفاده از صفات برتر دو گاو آنگوس و براهمن ایجاد شده است. ژنتیک آنها در 8/3 براهمن و 8/5 آنگوس تثبیت شده است. این ترکیب منجر به نژادی شد که ویژگی‌های دو نژاد والد بسیار موفق را با هم ترکیب کرد.

رنگ گاوهای برانگوس سیاه یا قرمز، با پوششی براق و رنگدانه‌دار است. پوست آنها شل و در ناحیه گردن دارای چین‌خوردگی است. جنس نر این نژاد دارای قوز متوسطی است. گاو نر بالغ برانگوس معمولاً بین 800 تا 900 کیلوگرم و گاو ماده برانگوس حدود 500 تا 550 کیلوگرم وزن دارد. مقاوم در برابر گرما و رطوبت بالا، مقاوم در برابر هوای سرد، مقاوم در مقابل کنه و نفخ، افزایش وزن سریع و گوشت کم‌چربی از ویژگی‌های نژاد گاو برانگوس است.

 

گاو درات ماستر Droughtmaster

خاستگاه گاو درات ماستر در کوئینزلند استرالیا است. این نژاد از ترکیب نژادهای Bos taurus و Bos indicus به منظور غلبه بر مشکلات خشکسالی، کنه گاو، گرما، سرطان چشم و بسیاری مشکلات دیگر به دست آمده است.

گاو درات ماستر جثه‌ای متوسط دارد و رنگ آن خرمایی یا قرمز است. این نژاد دارای خصوصیاتی از قبیل سهولت در زایمان، گوساله‌های کم‌وزن، غرایز مادری قوی، تولید شیر بالا است و سریع بالغ می‌شود. تطبیق‌پذیری، تحمل گرما، مقاوم به انگل، کارایی گوارشی، مطیع بودن و گوشت باکیفیت از دیگر ویژگی‌های این نژاد است.

 

نژاد گاو بلمونت قرمز Belmont Red

خاستگاه گاو بلمونت قرمز استرالیا است. این گاو از ترکیب دو نژاد African Sanga و Bos taurus به دست آمده است. رنگ آن عمدتاً قرمز است، اما ممکن است گاهی اوقات مقداری سفیدی نیز داشته باشد. اندازه‌ی متوسطی دارد و در حدود 10 تا 14 ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسد. ضمن اینکه باروری بسیار خوبی نیز دارند. بلمونت‌ها به دلیل مطیع بودنشان معروف هستند. باروری، تطبیق‌پذیری، مقاوم بودن، مطیع بودن، گوشت باکیفیت، بازدهی گوشت بالا، کاهش علوفه تا 76 درصد و مراقبت آسان از ویژگی‌های نژاد بلمونت است.

نژاد گاوهای گوشتی و شیری

گاو چیانینا Chianina

خاستگاه گاو چیانینا ایتالیا است و در شرایط محیطی متنوعی یافت می‌شود. به همین دلیل آنها از نظر اندازه و نوع از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت هستند. این نژاد در ارتقاء سایر نژادها نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

گاو چیانینا به رنگ سفید چینی بوده و بزرگترین نژاد گاو در جهان است. قابل توجه‌ترین ویژگی این نژاد ماهیچه‌های بزرگ و کاملاً مشخص آن است. وزن گاو چیانینا ماده بین 800 تا 1000 کیلوگرم و وزن گاو چیانینا نر بین 1150 تا 1280 کیلوگرم است. نژاد چیانینا دارای ظرفیت بی‌نظیری برای تولید گوشت بدون چربی بوده و گوشت آنها قرمز و بدون ضایعات است. مشکلات زایمان بسیار کم، تحمل حرارت بالا، مقاوم در برابر بیماری‌ها و انگل‌ها و ماهیچه‌های کاملاً مشخص از ویژگی‌های گاو چیانینا است.

 

گاو بیف مستر Beef Master

خاستگاه گاو بیف مستر کشور آمریکا بوده و از ترکیب چند نژاد دیگر به دست آمده است. این نژاد به عنوان یک نژاد دومنظوره شناخته می‌شود، به این معنی که در آن ویژگی‌های قوی مادرانه همراه با رشد عالی و توانایی‌های جثه با هم ترکیب شده‌اند. بیف مستر نسبت به گرما، خشکی و حشرات مقاوم است.

اندازه‌ای متوسط دارد در حالی که هیچ الگوی رنگ مشخصی در این نژاد وجود ندارد، اما به طور کلی قرمز روشن یا قرمز تیره هستند و برخی از آنها خال‌هایی سفید روی صورت خود دارند. آن چیزی که گاوهای بیف مستر را از سایر نژادها متمایز می‌کند، سرآمد بودن در شش ویژگی که یک نژاد براساس آنها شکل می‌گیرد، یعنی رفتار، باروری، وزن، سازگاری، جان‌سختی و تولید شیر است. این مسئله باعث شده که بیف مستر به عنوان «نژاد سودآور» شناخته شود.

 

نژاد گاو دوون Devon

خاستگاه گاو دوون در جنوب غربی انگلستان است. رنگ این نژاد قرمز تیره، قرمز روشن یا بلوطی است. گاو دوون نر بالغ بین 770 تا 1000 کیلوگرم وزن دارد. این نژاد از دیرباز به دلیل باروری، سهولت در زایمان، مطیع بودن، سرسختی و توانایی سازگاری با دماهای بالا مورد توجه بوده است. دوون ضخیم‌ترین پوست را در بین سایر گاوها دارد.

این بدان معناست که نژاد دوون مقاومت بیشتری در برابر انگل‌های خارجی دارد. گوشت آنها کیفیت بسیار بالایی دارد. بلوغ زودرس، افزایش وزن روزانه‌ی بالا، مطیع بودن، توانایی فوق‌العاده‌ی مادرانه، گوشتی با طعم و لطافت عالی، مقاوم در برابر هوای گرم، و مقاومت طبیعی در مقابل بیماری‌ها از ویژگی‌های این نژاد گاو است.

 

گاو پیمونتز Piedmontese

خاستگاه گاو پیمونتز در شمال غربی ایتالیا است. نژاد پیمونتز از ترکیب دو نژاد Auroch و Zebu به دست آمده است. رنگ پیمونتز سفید تا خاکستری روشن است و پوزه، اطراف چشم‌ها، گوش‌ها، نوک دم، سم‌ها و شاخ‌ها سیاه است. این نژاد دارای جثه‌ای متوسط با ساختار استخوانی ظریف بوده و دارای بدنی عریض و عضلانی است.

وزن گاو پیمونتز حدود 550 تا 600 کیلوگرم است. گاوهای این نژاد مطیع و بسیار بارور هستند، غرایز مادری آنها عالی است، تولید شیر فراوان و عمری طولانی دارند. ویژگی خاص گاوهای پیمونتز عامل عضله مضاعف آنها است. بلوغ زودرس، عمر طولانی، سطح باروری بالا، سهولت در زایمان، راندمان تغذیه بالا، سازگاری با آب‌وهوا و گوشتی با چربی و کلسترول کمتر از ویژگی‌های نژاد پیمونتز است.

گاوهای هلشتاین

گاو واتوسی Watusi

خاستگاه گاو واتوسی مصر است. گاوهای واتوسی ظریف و برازنده به نظر می‌رسند. برخی از آنها دارای قوز گردن هستند. رنگ آنها ممکن است یکدست یا خالدار باشد. شاخ‌های آنها بلند و متقارن است. اندازه‌ی متوسطی داشته و گاو واتوسی نر وزنی بین 450 تا 750 کیلوگرم دارد.

این نژاد دمای بالا و شرایط آب‌وهوایی شدید را به خوبی تحمل کرده و شاخ‌های بزرگ آن به عنوان یک رادیاتور بدن او را خنک می‌کند. گوشتی باکیفیت و بدون چربی، زایمان آسان و غرایز قوی مادرانه از ویژگی‌های این نژاد گاو است.

 

نژاد گاو بارزونا Barzona

خاستگاه گاو بارزونا در آریزونای آمریکا است. این گاو یک نژاد گوشتی با جثه متوسط است. رنگ آن معمولاً قرمز متوسط است، اما ممکن است قرمز تیره یا قرمز روشن نیز باشد. بارزونا حیوانی آرام و قابل کنترل است. آنها خیلی زود به بلوغ رسیده و طول عمر طولانی دارند. سرسختی، تطبیق‌پذیری، بهره‌وری، باروری و سهولت در زایمان از ویژگی‌های گاو بارزونا است.

معرفی انواع نژاد گاو شیری

گاوهای شیری انواع بسیار زیادی دارند. تمام گاوهای ماده قدرت شیردهی دارند، اما تنها آنهایی که ظرفیت شیردهی بالایی برای تولید فرآورده‌های لبنی دارند به عنوان گاو شیرده پرورش داده می‌شوند. در این بین نژادهایی هستند که به دلیل بازدهی شیر بالا و شرایط نگهداری مناسب‌تری که دارند از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. در ادامه، محبوب‌ترین و مهم‌ترین انواع نژاد گاو شیری را به شما معرفی خواهیم کرد.

گاو هلشتاین Holstein

خاستگاه گاو هلشتاین در شمال هلند است. نژاد هلشتاین به منظور به دست آوردن حیواناتی که بیشترین بازدهی را از علف داشته باشند پرورش داده شد. اختلاط این حیوان با یک گاو شیری سیاه و سفید آن را تبدیل به گاوی با تولید شیر بالا کرد. گاوهای هلشتاین بسیار بزرگ و با الگوهای رنگی سیاه و سفید یا قرمز و سفید هستند. یک گاو بالغ هلشتاین حدود 700 کیلوگرم وزن دارد. طول عمر طبیعی گاو هلشتاین 6 سال است، اما برخی از آنها ممکن است طول عمر بیشتری داشته باشند.

گاوهای هلشتاین بالاترین میزان تولید شیر را در جهان دارند. آنها با تمام سیستم‌های مدیریت و بهره‌برداری سازگار می‌شوند. آرام و قابل کنترل بودن، مقاوم در برابر استرس، تولید زیاد، بازدهی بیشتر نسبت به هزینه‌های خوراک، شایستگی ژنتیکی بی‌نظیر و سازگاری با طیف وسیعی از شرایط محیطی از ویژگی‌های بارز نژاد گاو هلشتاین است.

گاو جرزی Jersey

خاستگاه گاو جرزی انگلستان است. امروزه نژاد جرزی دومین نژاد بزرگ گاوهای شیری در جهان است. گاوهای جرزی به دلیل کیفیت بالای شیرشان که سرشار از پروتئین، مواد معدنی و عناصر کمیاب است مشهور هستند. این نژاد توانایی سازگاری با بسیاری از انواع آب‌وهوا، محیط‌ها و شیوه‌های مدیریتی را دارد.

رنگ گاو جرزی معمولاً قهوه‌ای است، اگر چه می‌تواند از تقریباً خاکستری تا سیاه مات نیز متغیر باشد. همچنین ممکن است لکه‌های سفیدی نیز داشته باشند. جرزی از نظر اندازه نسبتاً کوچک است و حدود 400 تا 450 کیلوگرم وزن دارد. شیر گاو جرزی از بسیاری جهات منحصربه‌فرد است و 18 درصد پروتئین بیشتر، 20 درصد کلسیم بیشتر و 25 درصد چربی بیشتری از متوسط سایر شیرها دارد و هزینه‌ی تولید شیر آن در مقایسه با سایر نژادها کمتر است.

آشنایی با انواع نژاد گاو

نژاد گاو براون سوئیس Brown Swiss

همان طور که از نام آن پیداست، خاستگاه گاو براون سوئیس در کشور سوئیس است و قدیمی‌ترین نژاد گاوهای شیری است. این نژاد بسیار قوی، پربازده، سازگار و دارای عمری طولانی است. کاربرد این نژاد دوگانه بوده و هم برای تولید شیر و هم برای تولید گوشت پرورش داده می‌شود. شیر این گاو مورد علاقه‌ی پنیرسازان است. پرورش دهندگان براون سوئیس از بهترین نسبت چربی به پروتئین در میان نژادهای شیرده برای تولید بیشترین پنیر بهره می‌برند.

گاو گرنزی Guernsey

خاستگاه گاو گرنزی انگلستان است. شهرت گرنزی به خاطر تولید کردن منحصربه‌فرد شیری به رنگ زرد پررنگ، عنوان «گرنزی طلایی» را به او داده است. رنگ این نژاد از زرد تا قهوه‌ای مایل به قرمز با لکه‌های سفید متفاوت است. خلق‌وخوی آرامی داشته و عصبی و تحریک‌پذیر نیستند. وزن آن حدود 450 تا 500 کیلوگرم و وزن گاو نر به 600 تا 700 کیلوگرم می‌رسد. تولید شیر باکیفیت، 20 تا 30 درصد خوراک کمتر به ازای هر لیتر شیر نسبت به نژادهای شیری بزرگتر، بلوغ زودرس، حداقل عوارض زایمان، سازگاری با تمام اقلیم‌ها و سیستم‌های مدیریتی از ویژگی‌های گاو گرنزی هستند.

 

گاو ایرشایر Ayrshire

خاستگاه گاو ایرشایر اسکاتلند است. ایرشایر به خاطر توانایی در تولید شیر و به‌ویژه به خاطر شکل و کیفیت برتر پستان مورد توجه قرار می‌گیرد. رنگ این نژاد قرمز و سفید است. گاوهای ایرشایر جثه‌ای متوسط دارند و وزن آنها در زمان بلوغ تقریباً بیش از 550 کیلوگرم است. گاوهایی قوی هستند که با تمام سیستم‌های مدیریتی سازگار هستند. ایرشایرها از نظر ساختار پستان عالی هستند و در معرض مشکلات پا نیستند. شیر آنها به عنوان «شیر ایده‌آل» نامیده می‌شود، بیش‌ازحد غنی نیست، چربی کمی دارد و دارای مقادیری مواد غیرچرب مطلوب مانند پروتئین است.

 

نژاد گاو شورت هورن شیری Milking Shorthorn

خاستگاه گاو شورت هورن شیری انگلستان است. این نژاد مورد استفاده‌ی دو منظوره داشته و هم برای گوشت و هم برای شیر پرورش داده می‌شود. رنگ آنها قرمز، قرمز و سفید، سفید یا قرمز مایل به قهوه‌ای است. وزن آنها بین 635 تا 990 کیلوگرم است. شیر گاوهای شورت هورن بهترین نسبت پروتئین به چربی را دارد. کاهش هزینه خوراک، راندمان تولید مثل بالا، سهولت در زایمان و طول عمر بیشتر از ویژگی‌های گاو شورت هورن است.

 

گاو مونت بلیارد Montbeliarde‎

گاو مونت بلیارد

خاستگاه گاو مونت بلیارد فرانسه است. این نژاد از ترکیب نژادهای Tourache و Bernoise به دست آمده است. رنگ آن قرمز روشن و سفید کاملاً شبیه هلشتاین قرمز و سفید است. وزن متوسط آنها حدود 685 کیلوگرم است، در حالی که وزن گاو مونت بلیارد نر بین 1100 تا 1200 کیلوگرم است. این نژاد به خاطر پاهای محکم و پستان‌های قوی معروف است. شیر آنها 3.83 درصد چربی و 3.36 درصد پروتئین دارد. مقاومت در برابر ورم پستان، باروری، طول عمر و سهولت در زایش از ویژگی‌های این نژاد گاو است.

سخن آخر

در این مقاله بهترین نژاد گاو گوشتی و بهترین نژاد گاو شیری را به شما معرفی کردیم. نژادهای گاو معرفی شده، چه گاوهای گوشتی و چه گاوهای شیری، در طی سال‌ها با در نظر داشتن اهداف اقتصادی از نظر ژنتیکی اصلاح و ترکیب شده و به بالاترین راندمان بازدهی خود رسیده و بیشترین ارزش تجاری را دارند. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد.

 

فارموژن در حوزه اصلاح نژاد، ارزیابی ژنومیک و انتخاب دام برتر فعالیت می کند. هدف فارموژن کاهش نیاز دامداران به واردات اسپرم­ های خارجی و ارسال نمونه­ های خون یا بافت دام به خارج از کشور برای ارزیابی ژنومیکی است.
فارموژن گاوهای هلشتاین را از طریق نمونه خون (DNA) مورد ارزیابی ژنومیک قرار داده و امتیاز هر گاو برای صفات مختلف در کاتالوگ ارائه می شود. استفاده از گاوهای ژنومیک به افزایش سرعت اصلاح نژاد و بازده اقتصادی کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس (۰۲۱۶۶۰۵۱۸۵۵) بگیرید، یا به اینستاگرام فارموژن مراجعه کنید.

ردیابی منشا گاو مدرن تا یک گله

نژاد گاو

یک مطالعه ژنتیکی درزمینه­­ ی گاو، ادعا کرده‌است که همه گاوهای اهلی از یک گله گاو وحشی که ۱۰,۵۰۰ سال پیش زندگی می‌کردند انشعاب پیدا کرده ­اند.

یک  تیم ژنتیکدان از موزه ملی تاریخ طبیعی در فرانسه, دانشگاه ماینتس آلمان و UCL در انگلستان، استخوان‌های گاو اهلی را در مناطق باستانی ایران پیدا کرده و سپس آن را با گاوهای مدرن مقایسه کردند. آن‌ها با مدلسازی به وسیله شبیه سازی کامپیوتری، به دنبال تاثیر سناریوهای مختلف تاریخ جمعیت در ایجاد تفاوت در توالی های DNA  گشتند.

این تیم متوجه شد که تفاوت‌هایی که بین دو گروه وجود دارد تنها در صورتی بوجود خواهد آمد که تعداد نسبتاً کمی از حیوانات (تقریباً ۸۰ تا)از گونه‌های منقرض‌شده گاو وحشی که به نام گاو آراکس شناخته شده‌است, اهلی  شده‌ و سپس در سراسر اروپا و آسیا پراکنده شده باشند. این گله ها پس از آن به ۱.۴ میلیارد گاو که توسط سازمان ملل متحد در اواسط سال ۲۰۱۱ برآورد شده‌است, تبدیل شدند.

فرآیند جمع‌آوری داده‌ها مشکل بود. نویسنده اصلی این مطالعه در یک خبر رسمی گفت: (( استخراج توالی های DNA قابل اعتماد از بقایای یافت‌ شده در محیط‌های سرد یک کار همیشگی است. به همین دلیل ماموت­ ها جزو اولین گونه­­ هایی بودند که DNA آنها خوانده شد. اما بدست آوردن توالی های DNA قابل اعتماد از استخوانهای یافت شده در مناطق گرمسیری بسیار سخت تر است. زیرا دما، برای سالم ماندن DNA بسیار حیاتی است. این به این معنا بود که باید بسیار مراقب می بودیم تا درنهایت تنها DNA  گله های زنده یا به تازگی مرده را نخوانیم.))

این تحقیق اطلاعات مفیدی برای مطالعه­ ی تاریخ اهلی کردن دارد. مارک توماس ژنتیسین و نویسنده­ ی این تحقیق میگوید:(( جمعیت این گله(اولیه) به طرز تعجب­ آوری کم است. از بقایای باستان‌شناسی می‌دانیم که نیاکان وحشی گاو امروزی در سراسر آسیا و اروپا رایج بوده‌اند. بنابراین فرصت‌های زیادی برای گرفتن و اهلی کردن آن‌ها وجود داشته است.))

با این حال، این آمار با تحقیقات موجود در مورد این موضوع همخوانی دارد. ژان – دنیس که یک باستان‌شناس زیستی و نویسنده در این مطالعه است، در اینباره گفت: ((تعداد کمی از اجداد گاوها با مناطق محدودی که باستان شناسان مدارک مرتبط با اهلی شدن گله های اولیه را بدست آوردند منطبق است. این مناطق محدود را می‌توان با این واقعیت توضیح داد که پرورش گاو، برخلاف پرورش بز(دام سبک)، برای جوامع متحرک گذشته که یکجانشین نبودند (تنها برخی از آن‌ها در آن زمان در خاور نزدیک یکجانشین بودند) بسیار دشوار بوده است.

دانستنی های شیر خام و شیر پاستوریزه

شیر پاستوریزه از طریق پاستوریزاسیون فرایندی است که در آن با گرما دادن عمر مفید شیر گاو را افزایش داده و خطر ابتلا به بیماری های میکروارگانیسم که شیر خام می تواند سبب آن شود را کاهش می دهد. نتیجه این گرما دادن کاهش تعداد اندکی از ویتامین ها است که در میزان ارزش غذایی آن تاثیر چندانی ندارند. روش یکسان سازی نیز گویچه های چربی چسبیده به هم را از هم جدا می کند و هیچ اثر سوئی بر سلامت شیر ندارد

انواع پاستوریزاسیون:

در حالت اول، شیر را به مدت حداقل 30 دقیقه و در دمای 145 درجه فارنهایت (63 درجه سانتی‌گراد) حرارت می‌دهند.

در حالت دوم، شیر را با دمای بالا اما در مدت زمان کوتاه‌تر حرارت می‌دهند. به این روش “HTST” می‌گویند. در این حالت شیر را به مدت 15 ثانیه در دمای 161.1 درجه فارنهایت (73 درجه سانتی‌گراد) حرارت می‌دهند.

در حالت سوم، دما فوق‌العاده بالاست و به این روش “UHT” می‌گویند. در این حالت شیر را به مدت 2 ثانیه در دمای 280 درجه فارنتهایت (138 درجه سانتی‌گراد) حرارت می‌دهند.

سازمان غذا و داروی ایالت متحده آمریکا (FDA) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا (CDC) می‌گویند که پاستوریزه کردن ارزش غذایی شیر را پایین نمی‌آورد بلکه آنزیم‌های خاصی را غیرفعال می‌کند و البته سطح تعداد کمی از ویتامین‌ها مانند ویتامین ث کاهش می‌یابد اما باید به خاطر داشته باشید که شیر منبع اصلی ویتامین ث به حساب نمی‌آید.

فواید شیر

از جمله فواید شیر می توان کاهش خطر ابتلا به آسم در کودکان، اگزما و آلرژی اشاره کرد. با این حال مطالعات نشان می دهد که این نتایج چندان ماندگاز و تعیین کننده نیستند.

اگر چه مصرف شیر خام به نسبت شیر فراوری شده ریسک بالاتری دارد اما در گاوهای سالم شیر هیچ باکتری مضری نداشته و در صورتی که طی دوشیدن گاو، حمل و یا ذخیره سازی آن هم آلوده نشود می توان شیر را با خیال راحت و بدون نیاز به هیچ فرایندی میل کرد.

نوشیدن شیر خام می تواند بی خطر باشد اما گاهی یک عفونت ساده هم ممکن است عواقب جدی در پی داشته باشد. اکثر مردم با سیستم ایمنی ضعیف مانند کودکان و یا افراد مسن مستعد ابتلا به بیماری های شدید ناشی از نوشیدن شیر خام هستند. در نهایت باید گفت که هیچ شواهدی برای تضمین مصرف شیر خام وجود ندارد و همیشه احتمال آلودگی به باکتری ها در شیر وجود دارد.

جوشاندن شیر قطعا احتمال حضور باکتری‌ها را کم می‌کند اما اگر می‌خواهید با اطمینان 100 درصد شیر بنوشید، از انواع شیر پاستوریزه استفاده کنید. اگر اصرار به جوشاندن شیر محلی در منزل دارید، شیر را روی حرارت ملایم قرار دهید و خیلی آرام شیر را هم بزنید تا حرارت به شکل یکنواخت در کل شیر پخش شود. پس از ظاهر شدن حباب‌های ریز  شعله را کم کرده و بگذارید تا در حرارت پایین و در حالت جوش به مدت 20 دقیقه بماند.

آیا میدانستید تعداد سلول های سوماتیک شیر با ورم پستان رابطه مستقیم دارد؟

ورم پستان

بيماري ورم پستان نوعي واکنش التهابي است که با افزايش سلولهاي سوماتيک به عنوان شاخص بيماري، همراه است. در اثر اين بيماري، صنعت شير متحمل خسارات اقتصادي فراواني مي شود و تهديدي جدي براي سلامت مصرف کنندگان به همراه دارد.  تغيير تركيبات شير (افزايش ميزان سديم، کلر، سرم آلبومين، ايمنوگلبولين ها) و انواع آنزيمهاي پروتئوليتيک (پلاسمين، انواع کاتپسين، الاستاز)، ساير آنزيم ها ( ليپاز، -bگلوكورونيداز، كاتالاز ) و کاهش لاکتوز، کازئين و چربي از آثار اين بيماري به شمار مي آيند. از آنجايي که از طريق فرآيندهاي حرارتي که امروزه مورد استفاده قرار مي گيرند، نمي توان آنزيمهاي فوق را غير فعال نمود، در نتيجه حضور و فعاليت آنها در شيرخام بر کيفيت و ماندگاري فرآورده هايي مانند ماست، شيرخشک، شير نوشيدني پاستوريزه و استريل موثر است، در ضمن اين آنزيمها از طريق هيدروليز کازئين، موجب افت بهره پنيرسازي نيز مي شوند. به همين علت است که به منظور بهبود کيفيت شيرخام و فرآورده هاي حاصله، پيشگيري و کنترل بيماري ورم پستان در سطح دامداري از اهميت ويژه اي برخوردار است.

با بررسی ژنتیک دام ها و توجه به امتیاز سلول های سوماتیک در کاتالوگ اسپرم یا مشخصات ژنتیکی دام ماده، می توان با لقاح هوشمندانه میزان سلول های سوماتیک در نسل های آینده را به راحتی کاهش داد.

سلول های سوماتیکی (Somatic cell) چه هستند و چه کاری انجام می دهند؟

SOMA در زبان یونانی به معنای بدن است و لذا سلول های سوماتیکی به مفهوم سلول هایی با منشاء بدنی است. حتی اگر کارتیه گاو به عفونتی مبتلا نباشد هم سلول های بدنی در شیر وجود دارند. بنابراین وجود سلول های بدنی با تعدادی کمتر از 100000 در هر میلی لیتر شیر امری طبیعی بوده و مربوط به سلول های پوششی مجاری و آلوئول های پستانی است. حال اگر SCC بیش از 100000 باشد، به احتمال زیاد آن کارتیه عفونی شده است. هنگامیکه SCC بین 100000 تا cells/ml 199999باشد، وجود عفونت را تنها می توان از طریق تست باکتریولوژیکال تشخیص داد. تحقیقات نشان داده است که اگر SCC به بیش از 400000 برسد، 90 درصد کارتیه مبتلا شده است.

اسکورخطی سوماتیک سل کانت (Linear Somatic Cell Score) چیست و چه کاربردی دارد؟

تحقیقات پیشرفته برای نشان دادن اثرات SCC نشان داد که دقیق ترین روش برای این کار بیان کردن تعدادSCC به صورت لگاریتمی است.     

محاسبه میانگین شمار سلول های بدنی ماهیانه به صورت اسکور خطی، نشان دهنده مقدار واقعی شیر از دست رفته در اثر ورم پستان و مدیریت دقیق تر ورم پستان در گله است. در امتیازبندی سوماتیک سل کانت، تعداد سلول های سوماتیکی را در 10 اسکور دسته بندی می کنند و بر اساس مطالعات صورت گرفته هر اسکور دارای تفسیر مخصوصی است که می تواند راهکارهای لازم برای یک مدیر فارم را ارائه نماید. (وراثت پذیری اسکورخطی شمار سلول های بدنی، بین 0.06 تا 0.13 متغیر است و همبستگی ژنتیکی بین اسکورخطی و ورم پستان حدود 0.7 تخمین زده شده است. بنابراین اسکور خطی سوماتیک سل کانت می تواند به عنوان ابزاری در اکثر شاخص های انتخاب برای انتخاب غیر مستقیم در مقابل ورم پستان بکار رود.

تب برفکی

بیماری تب برفکی (Foot and Mouth Disease) یا تب آفتوس یک بیماری حاد و شدیدا واگیردار است که توسط ویروس تب برفکی در بیش از 70 گونه نشخوارکننده اهلی و وحشی نظیر گاو، گوسفند، بز، گوزن و خوک سبب ایجاد بیماری می­ شود.

بیماری تب برفکی از نظر خسارت­ های اقتصادی که به صنعت دام وارد می ­سازد بسیار حائز اهمیت است. شدت واگیری در دام­‌های حساس بسیار بالا بوده ولی میزان مرگ و میر پایین است و عمدتا دام های جوان را در بر می ­گیرد. این بیماری بیشتر در جمعیت­ های دامی مطرح بوده و خسارات اقتصادی بسیار زیادی را به همراه دارد. به دلیل عواملی همچون سرعت انتشار و شدت عفونت زایی، جزء مهم ترین بیماری­ های ویروسی دام محسوب می­ گردد. به طوری که در رده بندی بیماری­ های دام در گروه  A (طبقه بندی دفتر بین المللی بیماری­ های واگیر دام) قرار دارد. در کشور ما نیز این بیماری مهم‌ترین عامل تهدیدکننده سرمایه و تولیدات دامی و اولین بیماری دامی در جدول مبارزه با بیماری ­های دام محسوب می­‌گردد.

 

ویروس تب برفکی

ویروس تب برفکی از خانواده­ ی پیکورناویریده (Picornaviridae) است و دارای بیش از 60 تیپ از نظر ایمنولوژی است. این ویروس در pH کمتر از 6.5 و بالاتر از 11 غیرفعال می ­شود. تیپ­‌های مذکور از نظر خواص آنتی ژنی با هم متفاوتند و واکسن ساخته شده برای یک تیپ قادر به ایجاد ایمنی در مقابل سایر تیپ‌­ها نیست. درمان اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد و معمولا بهترین وسیله پیشگیری است.

پیکورناویروس ­ها در برابر شرایط و درجه حرارت معمولی اتاق تا مدت­ ها خاصیت عفونت زایی خود را حفظ می­ کنند. در صورتی­ که رطوبت هوا به بیش از 60 درصد برسد بهترین شرایط فعال ماندن ویروس خواهد بود ولی به سرعت در رطوبت زیر 60 درصد غیرفعال می‌گردند.

ویروس تب برفکی اغلب در 7.2 – 7.6  =pH پایدار است ولی در 6.7 – 9.5 =pH نیز اگر دما به 4 درجه سانتیگراد یا کمتر کاهش یابد زنده می ­ماند. ویروس تب برفکی در محیط­‌های دارای مواد آلی مانند خاک، کود شیمیایی، همچنین موادی مثل مو و چرم برای چندین هفته یا بیشتر زنده می­‌ماند. این ویروس نسبت به اکثر مواد شیمیایی، شوینده­ ها و املاح صفراوی مقاوم است.

 

 

شرایط محیطمدت ماندگاری و پایداریشرایط محیطمدت ماندگاری و پایداری
هوای پاییز28 روزلاشه دام ذبح شده3 روز
هوای گرم تابستان3 روزگوشت منجمد80 روز
محیط خشک14 روزمرتع74 روز
محیط مرطوب6 ماهروی چکمه آلوده به ترشحات و خون13 هفته
در آب50 روزروی موهای دام30 روز
داخل ادرار39 روزدر مجاری تنفسی افراد24 ساعت
بستر فضولات و ترشحات بدن40 روزوسایل دامداری30 روز
مدت پایداری و مقاومت ویروس تب برفکی در شرایط محیطی مختلف

 

 

تاریخچه تب برفکی در ایران

با نگاه به تاریخچه بیماری در ایران متوجه می­ شویم که تب برفکی از سال 1330 در کشور گزارش شده است. در سال 1335 تیپ O ویروس تب برفکی برای اولین بار جدا گردید. از آن زمان به بعد هر از چند گاه کشور درگیر همه گیری­ های ناشی از تیپ های O، A، Asia1 بوده است. در چند سال اخیر که سیاست کاربردی تزریق همزمان واکسن تب برفکی با قدرت پوششی معادل 80% در جمعیت گاوی و کل گوسفندان عشایر به اجرا در آمده، شاهد کاهش بیماری بخصوص در دامداری‌های صنعتی بوده ­ایم.

 

حیوانات حامل تب برفکی

یکی از جنبه­ های با اهمیت تب برفکی، عفونت پایدار نشخوارکنندگان است که وضعیت حامل خوانده می­ شود. این وضعیت ممکن است متعاقب مواجهه ­ی دام با ویروس پس از واکسیناسیون یا پس از طی دوران بیماری حاد گردد. طبق تعریف به حیواناتی حامل می‌گویند که بتوان 28 روز پس از عفونت، ویروس را از مایع دهانی حلقی (OP- Oesophageal Fluid) آن­‌ها جدا نمود. این وضعیت یک عفونت پنهان پایدار است که جداسازی متناوب ویروس تنها راه شناسایی آن است. ظاهرا وقوع چنین حالتی در دام­ های واکسینه مواجه شده با ویروس متداول­ تر است.

 

راه های انتقال بیماری

 

روش انتقال مستقیم:

مهم‌ترین و اصلی‌­ترین روش انتقال بیماری بخصوص در کشورهایی که بیماری به فرم بومی حضور داشته و اپیدمی­‌های نقطه‌­ای و یا وسیع دارند، انتقال به روش مستقیم یعنی تماس دام آلوده با دام حساس است. دام‌­های مبتلا دارای علائم کلینیکی بیماری، خصوصا در مراحل اولیه و فاز تب دار، ویروس را از طریق انتشار همراه با هوای تنفس به دام در تماس انتقال می دهند و سبب بروز بیماری در دام حساس می ­گردند.

به لحاظ وجود مقادیر بسیار زیاد ویروس در ترشحات و هوای تنفسی دام ­های آلوده خصوصا قبل از بروز علائم بالینی، انتقال مستقیم از دام آلوده به سالم به سرعت و سریع اتفاق می ­افتد. در نتیجه به عنوان راه انتقال اولیه ­ی بیماری در گله محسوب می ­گردد. گوساله ­ها در اثر خوردن شیر دام ­های مبتلا که حاوی مقادیر زیادی ویروس تب برفکی است، می توانند دچار بیماری شوند. همچنین لیسیدن گوساله ­ها توسط مادران مبتلا نیز می تواند سبب بروز فرم ­های کلینیکی و حاد بیماری در آن­ ها گردد که می ­تواند منجر به مرگ و میر سریع در آن­ ها شود (فرم قلبی).

در نشخوار کنندگان مسن، ویروس باید از طریق سیستم تنفسی به بدن دام راه پیدا کند. ویروس تب برفکی در این گونه دام ­ها در ناحیه بافت پوششی حلق و غدد لنفاوی ناحیه لوزتین قرار داشته و از راه خوراکی انتقال بندرت انجام می­ گردد. در گراز و خوک انتقال توسط خوردن مواد آلوده به ویروس اتفاق می ­افتد. استعداد گاو در اثر استنشاق هوای آلوده به دلیل حجم بالای هوای تنفسی چندین برابر گوسفند و بز است. ویروس تب برفکی پس از جایگزین شدن در بافت پوششی حلق و دستگاه تنفسی تکثیر می یابد و از طریق سیستم لنفاوی وارد خون می شود که با تب شدید همراه است. سپس تمام بافت ­های اپی تلیال را آلوده می سازد.

 

انتقال غیر مستقیم:

ابزار و وسایل آلوده مورد استفاده از جمله انواع سرنگ، سرسوزن، وسایل تلقیح مصنوعی، رفت و آمد وسایل نقلیه و تردد افراد می­ تواند سبب انتقال بیماری شود. انتقال بیماری توسط باد تا چند کیلومتر از دامداری­ های آلوده به مناطق پاک و عاری از بیماری صورت می­ گیرد. فاکتورهایی از جمله زمان و حجم ویروس پراکنده شده و تعداد دام مبتلا در کانون های درگیر بیماری در این نوع انتقال موثر هستند. همچنین انتقال بیماری از طریق فراورده­ های خام دامی نظیر گوشت، شیر، پشم و پوست آلوده نیز گزارش شده است.

 

تشخیص

هر زمان که افزایش بزاق و لنگش به طور همزمان در گاو بروز کند و ضایعات تاولی مشاهده شوند یا مورد ظن قرار گیرند، بیماری تب برفکی را باید مورد توجه قرار داد. به منظور تشخیص تفریقی بیماری تب برفکی از تورم دهان تاولی به آزمون­ های آزمایشگاهی نیاز است. احتیاط در باب به کار بردن وجود ضایعات تاولی در اسب (مقاوم به ویروس تب برفکی بوده، ولی به ویروس تورم دهان تاولی حساس است) به عنوان مشخصه تمایز بین دو بیماری توصیه می ­شود، زیرا امکان بروز هم زمان تب برفکی و تورم دهان تاولی وجود دارد.

در مناطق عاری از بیماری تب برفکی، همه­ ی بیماری­ های تاولی مشکوک باید به سرعت به مقامات ملی و محلی گزارش و به طور دقیق و کامل بررسی شوند. کوشش­ ها باید در راستای مشخص کردن منبع عفونت و هدایت مناسب آزمون­ های آزمایشگاهی، اعمال شود.

 

گاو مبتلا به تب برفکی

راه های کنترل و پیشگیری بیماری

مهم ­ترین و اساسی ترین روش پیشگیری و کنترل بیماری تب برفکی بکارگیری اقدامات بهداشتی و قرنطینه ­ای است به نحوی که از ورود ویروس در یک گله جلوگیری نماید. از جمله اقداماتی که باید هر واحد پرورش و نگهداری دام و بخصوص مجتمع­ های بزرگ دامپروری و تولید شیر و گوشت جدی گرفته و بکار گیرند در زیر آمده است:

 • جلوگیری از ورود دام آلوده و حامل ویروس به دامداری و یا دامپروری تولید شیر و گوشت
 • ضدعفونی کردن وسایل نقلیه
 • ضدعفونی و رفع آلودگی دامداری­ های آلوده تا رفع بیماری
 • کشتار دام­ های مبتلا بخصوص در دامداری­ های بزرگ و مجتمع­ های تولید شیر و گوشت و سوزاندن و دفن بهداشتی لاشه­ ی دام­ های مبتلا
 • رعایت مقررات بهداشتی قرنطینه ­ای فردی شامل اکیپ­ های واکسیناتور، تلقیح کنندگان، دامپزشک و افراد ورودی به دامداری و استفاده از لباس و چکمه متعلق به دامدار
 • استفاده از سرنگ، سرسوزن و کلمن ­های نگهداری واکسن
 • ضدعفونی روزانه وسایل نقلیه حمل شیر در زمان ورود و خروج
 • سوزاندن لاشه و فضولات دام بیمار و هرگونه وسایل آلوده یکبار مصرف
 • عدم برداشت و انتقال کود آلوده تا رفع کامل بیماری

 

ایمن سازی و واکسیناسیون

استفاده از واکسن جهت ایمن سازی دام های حساس علیه بیماری تب برفکی سالهاست متداول است. ولی واکسن مورد استفاده به نام واکسن کشت نسجی که به وسیله فرمالین و یا ترکیبات دیگر نظیر اتیل آمین ­ها کشته و غیرفعال می­ گردد به تنهائی نمی ­تواند در کنترل و پیش گیری از این بیماری موثر باشد. زیرا واکسیناسیون پراکنده و غیر یکنواخت با تقویم های زمانی متفاوت انجام می­ شود که تهایتاً منجر به ایجاد ایمنی ناهمگون و بسیار شکننده می­ گردد.

از طرفی واکسن تب برفکی جز گروه سوم واکسن­ ها است:

 • گـروه اول واکسن­ ها به آن دسته از واکسن­ ها اطلاق می­ گردد که ایمنی پایدار تولید نموده و باعث دفــع کامــل ویروس می ­گردند مثل واکسن طاعون. دام واکسینه در مقابل عفونت طبیعی مقاوم بوده و حامل و ناقل ویروس نمی­ شود.
 • گروه دوم به واکسن­ هایی اطلاق می ­گردد که ایمنی نسبتاً پایدار داشته و نیاز به تکرار حداقل سالانه دارد. اینگونه واکسن­ ها مانع بروز بیماری و علائم کلینیکی آن می­شوند.
 • گروه سوم واکسن ­هائی هستند از جمله واکسن تب برفکی که نه ایمنی پایدار و یا نسبتاً پایدار ایجاد می­ کنند و نه باعث دفع ویروس می­ شوند. حتی دام مبتلا، ناقل و حامل ویروس نیز می ­شود. این­ گونه واکسن­ ها شدت و علائم کلینیکی بیماری را کاهش می­ دهد. چنانچه برنامه واکسیناسیون به صورت متمرکز و یکنواخت به اجرا گذاشته شود، تاثیرات آن به مراتب موثرتر بوده و می ­تواند در کنترل ضایعات ناشی از حضور بیماری مناسب عمل نماید.

در کنار این خصوصیت مناسب­ ترین واکسن با توان آنتی ژنی۶ PD 50 حداکثر شش ماه و نسبت ایمنی در یک جمعیت گله ۶۰ تا ۷۰% است. این بدین معناست که علی رغم واکسیناسیون ۱۰۰% گله، احتمال حساس بودن جمعیتی معادل حدود ۳۰% در جمعیت مورد هدف وجود دارد.

بنابراین واکسن به تنهایی نمی ­تواند مانع بروز بیماری تب برفکی شود و همواره به عنوان فاکتور کاهش دهنده علائم و خسارات کلینیکی بیماری مطرح است. در این بیماری واکسن و واکسیناسیون پیام مناسبی که از ماهیت واکسن­ ها انتظار می ­رود ندارد. در نتیجه باید خطی مشی کنترل بیماری بر پایه اقدامات بهداشتی و قرنطینه ­ای ذکر شده، معدوم سازی دام ­های تلف شده، کشتار دام­ های مبتلا و واکسیناسیون جمعیت مورد مطالعه و هدف که بیماری می ­تواند بیشترین خسارات اقتصادی را ایجاد نمایند، استوار گردد.

 

روش واکسیناسیون

استفاده از واکسن کشته تب برفکی ساخت موسسه رازی و یا وارداتی که از سوش­ های در گردش ویروس تب برفکی بومی تهیه می­ شود مناسب ­ترین واکسن درحال حاضر است. زمان واکسیناسیون برابر با توصیه شرکت سازنده واکسن حداقل هر ۴ ماه یکبار در واحدهای دامپروری و مناطق اشاره شده و همراه با استفاده از راپل واکسن و رعایت تمامی اقدامات بهداشتی و قرنطینه ­ای ذکر شده است.

فارموژن می­ تواند در جهت افزایش سود اقتصادی دامداریتان به شما کمک کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

سمینتال: منشا گاوها

نژاد دو منظوره (گوشتی و شیری) سمینتال (Simmental) یکی از قدیمی­ ترین و گسترده ترین نژادهای گاو در جهان است. خاستگاه اصلی سمینتال دره سیم کشور سوئیس است. این حیوانات قرمز و سفید برای اولین بار در اواخر قرن ۱۹ به ایالات متحده معرفی شدند و از آن زمان بر جامعه گوشت گاو تأثیر مثبت گذاشته ­اند. این نژاد به راحتی با شرایط مختلف از خانه­ های کوچک روستایی گرفته تا دامداری بزرگ سازگار می ­شود. در نتیجه به یکی از نژادهای محبوب تبدیل شده است.

تاریخچه گاو نژاد سمینتال

سمینتال یک نژاد تأثیرگذار از گاو است که سابقه آن به قرون وسطی بر می­ گردد. سوابق اولیه نشان می ­دهد که گاو سمینتال نتیجه تلاقی بین گاوهای بزرگ آلمانی و نژاد کوچکتر بومی سوئیس است. این نژاد در دره سیم سوئیس در طول قرن 18 ایجاد شد و اولین Herd Book در سال 1806 تأسیس شد.

از نظر فنی، نام سمینتال شامل چندین نژاد در اروپا است. در حقیقت نوع آن­ ها با توجه به نیازهای محیط محلی و بازار متفاوت است. این نام به طور خاص در سوئیس به این نژاد داده شده است، در حالی که در آلمان و اتریش به فلکویه (Fleckvieh) و در فرانسه به پی روژ (Pie Rouge) معروف است. پی روژ شامل سه herd book جداگانه به نام های Abondance ، مونت بلیارد (Montbeliard) و Pie Rouge de l’Est است. در کانادا نیز این نژاد با نام سمینتال شناخته می­ شود.

در جدول زیر نام این نژاد در کشورهای مختلف آورده شده است.

نام نژادکشور
Fleckvieh Simmentalآرژانتین
Simmentalاسترالیا، برزیل، بلغارستان، کانادا، کلمبیا، دانمارک، فرانسه (بعد از 1990 میلادی)، ایرلند، مکزیک، نیوزلند، لهستان، سوئد، سوئیس (SI-division)، بریتانیا، آمریکا، زامبیا و زیمبابوه
Pie Rougeفرانسه (قبل از 1990 میلادی)
Fleckviehاتریش، آلمان، هلند، اسپانیا، سوئیس (SF-division) و اروگوئه
Simmentalerآفریقای جنوبی و نامیبیا
Pezzata Rossaایتالیا
Montbéliardeنوعی نژاد شیری فرانسوی
نام گاو سمینتال در جهان

توزیع جهانی

گاو سمینتال در سال 1895 وارد ایالات متحده آمریکا شد. Parisien، اولین گاو نر سمینتالی بود که در سال 1967به کانادا آورده شد. اسپرم این نژاد گاو در سال 1972 برای اولین بار وارد استرالیا شد. عملکرد عالی در تولید شیر و گوشت گاو، به علاوه سازگاری استثنایی با انواع تأثیرات محیطی، نژاد سمینتال را به محبوبیت و توزیع جهانی رسانده است. آمارهای فدراسیون جهانی سمینتال تعداد گاوهای سمینتال در سراسر جهان را بیش از 40 میلیون راس می­ داند، که بیش از نیمی از آن­ ها در اروپا برآورد شده است و آن­ ها را از لحاظ تعداد دومین گاو Zebu در جهان محسوب می­ کند. به عنوان مثال، بیش از 70 هزار سمینتال ثبت شده در استرالیا وجود دارد.

آشنایی با خصوصیات فیزیکی گاو سمینتال

سمینتال ­ها از قهوه ­ای مایل به زرد تا کاهی تا قرمز تیره متفاوت هستند، با علامت­ های سفید در سر، سینه، شکم و پاها. آن ­ها اغلب دارای رنگدانه­ های قرمز در اطراف چشم ­ها و لکه­ های سفید روی بدن، به ویژه در پشت شانه ­ها و در پهلوها هستند. این لکه ­ها ممکن است به طور مساوی توزیع شده یا به صورت واضح در تکه­ هایی در زمینه سفید مشخص شود. رنگدانه ­های اطراف چشم به کاهش مشکلات چشمی ناشی از نور شدید خورشید کمک می­ کند. در حالت ایده آل موها نرم و کوتاه هستند. این نژاد به طور طبیعی شاخدار است، اما می­ تواند بدون شاخ باشد.

سمینتال­ ها حیواناتی با ماهیچه­ های خوب هستند که دارای استخوان ­های بلند و درشت اندام هستند. آن­ ها دارای قدرت سازگاری خوب و تولید شیر بالا هستند. گاوهای ماده، ارتفاع تقریبی 135-150 سانتی ­متر و گاوهای نر ارتفاعی 150-160 سانتی­ متری دارند. وزن آن ­ها می ­تواند بر اساس کاربرد آن­ ها متفاوت باشد اما گاوهای ماده می­ توانند در حدود 700-900 کیلوگرم و گاوهای نر 1300 کیلوگرم وزن داشته باشند.

گاو سمینتال

ویژگی های گاو سمینتال

 • سازگاری بالا با شرایط محیطی مختلف
 • باروری بالا و طولانی مدت
 • زایمان آسان
 • طول عمر بالا
 • فواصل کوتاه بین زایمان
 • بلوغ زودرس
 • نرخ رشد خوب
 • تبدیل و کارآیی خوراک
 • قابلیت چرای خوب
 • مطیع بودن
 • توانایی مادری عالی

خصوصیات تولیدی

لاشه ­های سمینتال از سایر نژادهای اروپایی سنگین­ تر هستند و ضایعات کمی دارند. ماهیچه ­های سنگین، طول فوق العاده و اندازه و وزن کلی حیوان با هم ترکیب می­ شوند تا یک لاشه گوشت قرمز خوب با حداقل چربی اضافی تولید شود. در تولید گوشت، سمینتال با سایر نژادها رقابت بیشتری دارد، زیرا طول بدن آن ­ها درصد بالاتری از برش­ های انتخابی را ارائه می ­دهد.

متوسط تولید شیر گاوهای سمینتال در دوره 305 روزه، 6000 کیلوگرم است که متوسط تولید چربی شیر آن­ها 4.1 درصد و متوسط تولید پروتئین شیر آن­ها 3.4 درصد است.

اصلاح نژاد گاو سمینتال

انتخاب در اروپا در ابتدا برای سه ویژگی بود: شیر، گوشت و به عنوان حیوانات کار. امروزه تقاضا برای حیوانات کار بسیار کاهش یافته است، اما عضلانی بودن و تولید شیر زیاد هنوز در موفقیت سمینتال مهم است. به طوری که نسل­ های اصلاح نژادی انتخابی، با هدف حداکثر تولید شیر و گوشت با حداقل هزینه، حیواناتی بسیار سازگار،  عضلانی و دارای چارچوب بدنی خوب تولید کردند.

در تلقیح بین نژادها، سمینتال بسیار موفق عمل کرده است. این نژاد برای اصلاح نژاد به ویژه با گاو هرفورد (Hereford) ایده آل است. در مناطق نیمه گرمسیری، در نتیجه­ ی آمیزش با نژادهای بومی (به عنوان مثال: برهمن، زبو)، گوساله­ های هیبرید، نرخ سود عالی و توانایی مقاومت در برابر فشار محیطی نشان دادند. کیفیت گوشت با چربی سفید و مرمر عالی، و مقدار شیر بهبود پیدا کرد.

تیم فارموژن می‌تواند به اصلاح نژاد ژنومیکی دام‌های شما کمک کند. برای آشنایی بیشتر با این خدمات با ما تماس بگیرید.

گاو سیستانی، ذخیره ژنتیکی با ارزش ایران

گاو سیستانی از مهم‌ترین نژاد‌های بومی کشور با تیپ گوشتی است و به عنوان یک ذخیره ژنتیکی و استراتژیک کشور مطرح است که در مناطق اطراف دریاچه هامون نگهداری می‌شود. پرورش و نگهداری این گاو در منطقه سیستان اغلب در محوطه‌هایی است که در قسمتی از آن سایه‌بان تعبیه شده است. اکثر این جایگاه‌ها شکل باز و نیمه باز دارند.

در ایران جمعیت گاو سیستانی از سال ۱۳۵۵ تاکنون با کاهش ۹۳ درصدی از ۱. ۵ میلیون راس به ۱۰۰ هزار راس تقلیل یافته است. ‌ایستگاهی تحقیقاتی برای پرورش این گاو بومی در شهرستان زهک دایر است که از سال ۱۳۶۷ فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر با داشتن نزدیک به ۲۶۶ راس، یکی از مراکز فعال در پرورش گاو سیستانی است.


تاریخچه گاو سیستانی

در جنوب شرقی ایران، استان سیستان و بلوچستان قرار دارد که از آب و هوایی گرم و خشک برخوردار است. منطقه سیستان که زیستگاه طبیعی گاو سیستانی است، قسمتی از دشتی بزرگ به همین نام است که بخش عمده آن در خاک افغانستان واقع شده است.

این گاو سال‌ها و حتی سده‌ها در منطقه سیستان به حیات خود ادامه داده‌است به گونه‌ای که آثار به دست آمده از حفاری‌ها و اکتشافات باستانی در شهر سوخته نشان می‌دهد که ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در این منطقه گاو سیستانی زیست می‌کرده‌ است و همواره از آن برای کار کشاورزی، تولید شیر و گوشت استفاده می‌شده‌است.
گاو سیستانی، یکی از بهترین نژاد‌های گاو بومی کشور به حساب می‌آید. علاوه بر سازگاری بالا با شرایط محیطی مناطق گرمسیر، از صفات رشد و تولید گوشت نسبتاً مناسبی نیز برخوردار است. از نظر ظاهری، این گاو کوهان دار و شبیه گاو‌های گونه Bos indicuse یا Zebo است.


ویژگی‌های ظاهری

گاو‌های نژاد سیستانی هیکل متوسط، سم‌های قوی و محکم، بدنی کشیده و قوس دار، کپل متوسط، سری کوچک با پیشانی پهن و برجسته و مو‌هایی تا اندازه‌ای خشن دارند. داشتن غبغبی بلند و چین دار از خصوصیات بارز گاو سیستانی به شمار می‌رود. قسمت‌های خلفی و ران‌ها، به خصوص در گاو‌های نر و پرواری بسیار پهن و بزرگ و دارای عضله‌بندی زیاد و مرغوبی است که به خصوصیات تیپ گاو‌های گوشتی نزدیک است.
صفت بی‌شاخی در این نژاد غالب بوده و اغلب گاو‌های نر و ماده فاقد شاخ یا دارای شاخ‌های کوتاه و لق هستند. رنگ غالب در این نژاد سیاه بوده اما رنگ‌های ابلق (سیاه و سفید)، خاکستری، خرمایی و… نیز در بین این نژاد دیده می‌شود. به نظر دامداران محلی، رنگ ابلق و سیاه دارای اصالت بیشتری هستند.


ویژگی‌های فیزیکی

گاو ماده

 • متوسط وزن گوساله‌ها در هنگام تولد: ۱۸ الی ۲۲ کیلوگرم
 • دوره شیردهی: ۷ ماه
 • وزن متوسط: ۲۵۰ الی ۴۰۰ کیلوگرام
 • طول بدن: ۲ متر
 • متوسط ارتفاع بدن ۱۳۲سانتی‌متر

گاو نر

 • وزن متوسط: ۳۵۰ الی ۴۵۰ کیلوگرم
 • طول بدن: ۲. ۲ متر
 • متوسط ارتفاع بدن: ۱۴۶سانتی‌متر
 • دور سینه گاو‌های نر: ۱۸۲ سانتی‌متر
 • ارتفاع جدوگاه: ۱۳۲سانتی‌متر
 • سن مناسب شروع پروار: ۱۰-۱۲ ماهگی

افزایش وزن روزانه گوساله‌های نژاد سیستانی در صورت استفاده از جیره غذایی مناسب، در طول ۶ ماه پرواربندی، 1.13 کیلوگرم است ضریب تبدیل موادغذایی (F. C) به گوشت، متوسط هشت به یک است.

 

گاو سیستانی

ویژگی‌های شیر گاو سیستانی

گاو سیستانی در طول مدت ۲۲۰ روز، ۱۲۶۲ کیلوگرم شیر (5.7 کیلوگرم در روز) در شرایط پرورش سنتی تولید می‌کند. گروهی از دامپروران در هر دوره ۱۶۰۰ لیتر شیر (متوسط تولید شیر روزانه ۷کیلوگرم) به دست آورده‌اند که البته تغییرات میزان شیر به چگونگی تغذیه و انتخاب دام بستگی دارد.
شیر گاو سیستانی از لحاظ مقدار چربی و پروتئین، غنی‌تر از بسیاری از نژاد‌های گاو است. متوسط تولید چربی شیر آن‌ها 4.6 درصد و مقدار پروتئین شیر آن‌ها 4.22 درصد است.

 

قدرت سازگاری گاو سیستانی

در بین نژاد‌های بومی ایران، گاو سیستانی از استعداد رشد و تولید گوشت بالایی برخوردار است. خصوصیات این نژاد نظیر مقاومت به بیماری‌ها، کنه‌ها، تغییرات جوی و کم توقعی در کنار استعداد رشد و پروار شدن جبرانی گوساله‌های نر سیستانی در زمان پرواربندی، قابلیت تولید گوشت، کمیت و کیفیت لاشه، بازده غذایی و قابلیت پرواربندی مناسب در این نژاد قابل توجه است، همچنین این گاو بومی قدرت شنا و تعلیف در آب‌های دریاچه هامون دارد.
حیوانات این نژاد بسیار قانع هستند، به طوری که خوراک عمده آن‌ها را در طول سال، نیزار‌های اطراف دریاچه و کاه تشکیل می‌دهد و شاید اغراق نباشد اگر گفته شود هیچ نژاد غیر بومی توان تحمل و تولید تحت چنین شرایطی را ندارد. بخش مهمی از قابلیت‌های ژنتیکی این دام بر اثر انتخاب طبیعی و مصنوعی در شرایط سخت و نامساعد آب و هوایی منطقه، طی سالیان طولانی حاصل شده است.

از ویژگی‌های سازگاری این نژاد با محیط طبیعی، می‌توان به کوهان گاو به عنوان محلی برای ذخیره انرژی به دلیل كمبود منابع خوراك دام در این ناحیه اشاره کرد.

 

با توجه به توضیحات ذکرشده لازم است که با کاربرد و اجرای برنامه‌های اصلاحی دقیق و حساب شده به حفاظت از جمعیت گاو سیستانی و توده ژنتیکی اقدام نموده تا اولاً موجب حفظ و پایداری این نژاد در منطقه‌ای که سازگار شده‌اند شود. ثانیا در صورتی که در برنامه‌های اصلاحی برای انتخاب و آمیخته‌گری نیاز به خلوص نژادی بود از آن‌ها برای اهداف مورد نظر استفاده شود. فارموژن می‌تواند در این مسیر همراه شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

محبوب ترین انواع نژاد گاو گوشتی جهان

انواع نژاد گاو گوشتی

 

 انواع نژاد گاو گوشتی در سراسر جهان به بیش از 250 نوع گاو می رسد و در حال حاضر پرورش گاو گوشتی به اندازه گاوهای شیری محبوب است. در این مقاله، شما یک دید کلی درباره محبوب ترین نژادهای گاو گوشتی در جهان به دست ‌می‌آورید.

انواع نژاد گاو گوشتی در جهان

همانطور که می‌دانید بیشتر نژادهای گاو گوشتی برای اهداف اقتصادی پرورش داده می‌شوند. ترکیبی از نژادها یا هر نژاد خاص در هر برنامه پرورش، تأثیر قابل توجهی بر سودآوری و کارایی صنعت تولید گاو دارد. همچنین هر نژادی کارایی تولید مثل، نرخ رشد و توانایی مادری خود را دارد و به دلیل همین تفاوت‌ها، مشخصات محصول نهایی از نژادی به نژاد دیگر متفاوت است.

هزینه تولید و نیازهای کلی تغذیه به دلیل وابستگی به اندازه حیوان و میزان رشد در نژادهای مختلف متفاوت است. بنابراین، در برنامه‌های اصلاح نژاد، انتخاب نژادهای مناسب ضروری است.

در ادامه لیستی از مشهورترین گاوهای گوشتی آورده شده است:

گاو آنگوس سیاه (Black Angus)

آنگوس سیاه رایج ترین نژاد گاو گوشتی در ایالات متحده با بیش از 330 هزار حیوان ثبت شده است. یکی از دلایل محبوبیت زیاد این نژاد، ویژگی­های لاشه آن­ است که به عنوان گوشت گاو مرمر و خوش طعم به بازار عرضه می­شود. همچنین، گاوهای آنگوس در فصل زایمان نیاز به نگهداری کمی دارند، از نظر تغذیه بسیار کارآمد و مادران خوبی هستند. این نژاد در قرن 19 به ایالات متحده آمد.  وزن گاو نر 850 کیلوگرم و وزن گاو ماده 550 کیلوگرم است.

انواع نژاد گاو گوشتی
گاو آنگوس سیاه

گاو شارولز (Charolais)

منشا نژاد شارولز استان شارول در مرکز فرانسه است. گفته شده است که این نژاد بر صنعت گوشت گاو آمریکای شمالی بیشترین تاثیر را داشته است. شارولز زمانی در صنعت گاو ایالات متحده مورد استفاده گسترده قرار گرفت که تولیدکنندگان به دنبال احشام بزرگتر و سنگین تر از نژادهای گاو سنتی بریتانیایی بودند. رنگ این نژاد هنگام تولد برنزه روشن است و در ده هفته به سفید یا سفید کرمی تغییر می‌کند و موهای آن معمولا در تابستان کوتاه است، اما در هوای سرد ضخیم و بلند می‌شود. مشخصه دیگر شارولز سر شاخدار، پوست صورتی و غشای مخاطی است. همچنین این نژاد برای اندازه بزرگ، رشد سریع و گوشت قرمز هم پرورش داده می‌شود. وزن گاوهای نر به طور متوسط بین 1000-1100 کیلوگرم و وزن گاوهای ماده تا 800-900 کیلوگرم است.

گاو شارولز

گاو هرفورد (Hereford)

هرفورد که منشا آن انگلستان است، به دلیل بلوغ زود و توانایی چاق شدن در ایالات متحده بسیار محبوب شد. رنگ آن‌ها قرمز تیره تا قرمز زرد با چهره ای سفید رنگ است. همچنین با طول عمر، مطیع بودن، آسان زایی، شیر خوب و به عنوان مادران خوب شناخته می‌شود. وزن گاو هرفورد نر، 816 و وزن گاو ماده 544 کیلوگرم است.

گاو هرفورد

گاو سمینتال (Simmental)

سمینتال یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین نژادهای گاو در جهان است. حیوانات قرمز و سفید برای اولین بار در اواخر قرن 19 به ایالات متحده معرفی شدند و از آن زمان بر جامعه گوشت گاو تأثیر مثبت گذاشته اند. آن­ها دارای بدنی بزرگ هستند، در فصل زایمان به کمک نیاز داشته و پتانسیل بالایی برای افزایش وزن دارند.

گاو سمینتال

گاو گوشتی آنگوس قرمز (Red Angus)

آنگوس قرمز به اندازه آنگوس سیاه محبوب نیست اما همان ویژگی‌های لاشه ارزشمند را ارائه می‌دهد که منجر به افزایش طعم و گوشت مرمری می‌شود. همچنین آنگوس قرمز یک نژاد گاو مطیع است و دارای ویژگی‌های مادرانه خوبی است. آن‌ها نسبت به آنگوس سیاه تحمل بیشتری نسبت به دمای گرم دارند.

انواع گاو گوشتی
گاو آنگوس قرمز

گاو لانگهورن تگزاس (Texas Longhorn)

لانگهورن تگزاس (درازشاخ تگزاس) محصول نهایی “بقای اصلح” است که توسط کریستف کلمب و استعمارگران اسپانیایی به آمریکا آورده شده است. این نژاد به خاطر شاخ‌هایش معروف است که طول دو سر شاخ می‌تواند تا 1.8 متر برای گاوهای نر و 2.1 متر برای گاوهای ماده باشد. لانگهورن‌های تگزاس با رنگ بندی متنوع خود شناخته می‌شوند و می‌توانند به رنگ‌های مختلف یا ترکیبی از رنگ‌ها باشند، اما قرمز تیره و سفید رنگ‌های غالب هستند.

گاو لانگهورن تگزاس

گاو گلبفی (Gelbvieh)

نژاد گاو گلبفی (گاو زرد)، نژادی اروپایی است که از طریق تلقیح مصنوعی به ایالات متحده معرفی شد. گاو گلبفی قرمز رنگ و شاخدار است. طرفداران این نژاد ادعا می‌کنند که این نژاد دارای باروری بالا، سهولت زایمان، توانایی مادری و سرعت رشد گوساله‌ها است.

انواع گاو گوشتی
گاو گلبفی

گاو لیموزین (Limousin)

نژاد قرمز طلایی لیموزین، بومی فرانسه در مناطق لیموزین و مارکه است. ویژگی‌های فوق العاده لاشه این نژاد توجه تمام صنعت گوشت گاو را به خود جلب کرده است. نژاد لیموزین یک حیوان بزرگ است که به رنگ سیاه نیز دیده می‌شود. وزن گاو نر به طور متوسط 1000-1100 کیلوگرم و وزن گاو ماده به طور متوسط 650-700 کیلوگرم است.

گاو لیموزین

گاو هایلند (Highland)

هایلند با داشتن شاخ‌های بلند و پوشش دولایه، برای دستیابی و حفظ شرایط خوب و تناسب اندام، نیاز کمی به حمایت، مکمل‌های غذایی یا غلات گران قیمت دارد. هوای سرد و برف تأثیر چندانی بر ‌آن‌ها ندارد. ‌آن‌ها تا شمال آلاسکا و کشورهای اسکاندیناوی پرورش یافته‌اند. گاوهای هایلند همچنین به خوبی با آب و هوای جنوبی مانند تگزاس و جورجیا سازگار هستند. مژه‌های بلند و موهای پیشانی، چشم‌ها را در برابر حشرات پرنده محافظت ‌می‌کند و در نتیجه، بیماری چشم صورتی غیر معمول است. گوشت گاو هایلند گوشتی لخم، مرمر، خوش طعم و کم چربی است.

گاو هایلند

گاو براهمن (Brahman)

براهمن (براهمن آمریکایی) از ایالات متحده به کشورهای کارائیب، آمریکای مرکزی و جنوبی، استرالیا، جزایر اقیانوس آرام و فیلیپین صادر شده و حیوانی بزرگ با بدن کشیده، عمق متوسط، دارای پاهای بلند تا متوسط و پشت راست است. رنگ بدن این نژاد معمولا خاکستری بسیار روشن است، اما ممکن است قرمز یا سیاه باشد.

گاو نر بالغ معمولا رنگ تیره تری نسبت به گاو ماده دارد و نواحی تیره تری روی گردن، شانه‌ها، پایین ران‌ها و پهلوهای آن ها دیده ‌می‌شود. گوساله‌ها هنگام تولد یک پوشش قرمز دارند که به سرعت خاکستری ‌می‌شود. پوست شل، نرم و قابل انعطاف با ضخامت متوسط است. سر معمولا کشیده، گوش‌ها آویزان و شاخ‌ها نازکتر از نرها هستند. قوز در نر قابل توجه است و در ماده کوچک­تر است. غبغب بزرگ و بسیار آویزان و اندازه پستان در گاو مانند پستانک‌ها متوسط است. وزن گاوهای نر 800-1100 کیلوگرم و وزن گاوهای ماده 500-700 کیلوگرم است. مزایای این نژاد، رشد خوب در چراهای ضعیف و خشک است.

گاو براهمن

گاو شورت هورن (Shorthorn)

شورت هورن اصالتا اهل انگلستان است. این نژاد دو منظوره هم گوشت و هم شیر تولید ‌می‌کند. شورت هورن یک حیوان با اندازه متوسط و مطیع است. این نژاد دارای طول عمر عالی است و سیستم ایمنی و مقاومت خوبی در برابر بیماری‌ها دارد و به رنگ‌های قرمز، سفید یا ابرش هستند. ‌آن‌ها توانایی مادری و باروری خوبی دارند. وزن گاوهای نر به طور متوسط 900-990 و وزن گاوهای ماده به طور متوسط 750-800 کیلوگرم است.

گاو شورت هورن

گاو برانگوس (Brangus)

برانگوس یک گاو بزرگ گوشتی است که توانایی باروری و دوشش دارد. این نژاد همچنین توانایی مادری خوبی دارد. رنگ آن مشکی یا قرمز است. برانگوس خوی خوبی دارد و مطیع است. وزن گاو نر تا 900 کیلوگرم و وزن گاو ماده 500 کیلوگرم است.

گاو برانگوس

گاو گوشتی درات ماستر (Droughtmaster)

منشاء درات ماستر شمال کوئینزلند در استرالیا است. این نژاد محصول آمیزش گاو براهمن و شورت هورن است. رنگ آن عمدتا قرمز است. اندازه این گاو گوشتی متوسط تا بزرگ و دارای کیفیت خوب گوشت و مقاوم در برابر انگل است. این حیوان مطیع و دارای باروری بالا است و می‌تواند با محیط سازگار شود.

گاو درات ماستر

گاو بلمونت قرمز (Belmont Red)

منشاء نژاد بلمونت قرمز استرالیا است. گاو بلمونت را عمدتا برای تولید گوشت پروش می دهند. این حیوان اندازه­ای متوسط دارد و کیفیت گوشت آن عالی است. رنگ بلمونت، قرمز است، باروری خوبی دارد و سازگار و مقاوم در برابر کنه است. آن‌ها حیواناتی مطیع و مقاوم در برابر حرارت هستند.

گاو بلمونت قرمز

گاو گوشتی چیانینا (Chianina)

منشا گاو چیانینا، کشور ایتالیا است و عمدتا نژاد خشکسالی است اما در حال حاضر از آن در مصارف گوشتی استفاده ‌می‌شود. چیانینا یک نژاد دو منظوره است ورنگ پوست مشکی و موهای سفید رنگ دارد. این نژاد بزرگ ماهیچه‌های خوبی دارد و با آب و هوای گرم سازگار است. وزن چیانینای نر 1200-1500 کیلوگرم، و ماده 800-1000 کیلوگرم است.

گاو چیانینا

گاو بیف مستر (Beef Master)

منشا اصلی بیف مستر ایالات متحده است و عمدتا در نژادهای گاو گوشتی قرار ‌می‌گیرد. این نژاد تلفیق نژادهای هرفورد، شورت هورن و براهمن و دو منظوره است اما عمدتا در مصارف گوشتی استفاده ‌می‌شود. بیف مستر قابلیت دوشیدن و باروری خوبی دارد و عمدتا قرمز است. وزن گاوهای ماده معمولاً 800 کیلوگرم و وزن گاوهای نر حدود 1200 کیلوگرم است. این نژاد در برابر انگل و بیماری‌ها مقاوم و همچنین یک حیوان باهوش و خونگرم است. بنابراین رسیدگی به آن آسان است.

گاو بیف مستر

گاو گوشتی دوون (Devon)

منشا گاو دوون شهرستان‌های Devon و Somerset در انگلستان است و به دلیل رنگ قرمز تیره به “قرمز یاقوتی” (Ruby Red) مشهور است. شاخ‌های سفید کر‌می ‌با نوک‌های مشکی و پوست نارنجی-زرد به ویژه در اطراف چشم و پوزه دارد. وزن گاو نر بالغ به طور متوسط 770 کیلوگرم و وزن گاو بالغ ماده به طور متوسط 450-600 کیلوگرم است.

گاو دوون

گاو پیمونتز (Piedmontese)

منشا گاوهای پیمونتز منطقه پیمونت در شمال غربی ایتالیا است. ناهنجاری ژنتیکی آن به عنوان “عضله مضاعف” (double muscling) شناخته ‌می‌شود و آن را منحصر به فرد ‌می‌کند. ‌آن‌ها دارای پروتئین بالاتر و چربی شیمیایی کمتری هستند که برای مصرف کنندگان سالم تر است. تولد گوساله با عضله مضاعف برای گاوهای ماده پیمونتزی دشوار است، زیرا کانال‌های تولد ‌آن‌ها باریک است و به همین دلیل، گاوهای پیمونتز نر با نژاد آنگوس آمیزش داده ‌می‌شوند.

گاو پیمونتز

گاو گوشتی انکول واتوسی (Ankole-Watusi)

انکول واتوسی از مصر سرچشمه گرفته و راه خود را از طریق آفریقا قبل از وارد کردن باغ وحش‌ها به اروپا باز کرده است. شاخ‌های بزرگ گاو، ‌آن‌ها را در اروپا محبوب کرد و به همین دلیل در دهه 1920 و 1930 به ایالات متحده آورده شدند. مدتی طول کشید تا این نژاد از جاذبه زیبایی به حیوان مزرعه تبدیل شود، اما در سال 1983، ثبت بین المللی انکول واتوسی ایجاد شد.

گاو انکول واتوسی

گاو بارزونا (Barzona)

بارزونا بومی ایالات متحده و ترکیبی از نژادهای گاو آفریکانر، هرفورد، آنگوس و Santa Gertrudis است. ایجاد این نژاد در آریزونا در دهه 1940 اتفاق افتاد. یک زن و شوهر ‌قصد داشتند نژادی را ایجاد کنند که آب و هوای آن ایالت را در حین تولید گوشت گاو با کیفیت تحمل کند. گاوهای بارزونا قرمز رنگ و حیوانات باهوشی هستند.

گاو بارزونا

گاو گوشتی کراکر فلوریدا (Florida Cracker)

نژاد کراکر فلوریدا یک نژاد قدیمی در ایالات متحده است. مهاجران در اوایل دهه 1500 این حیوانات را از اسپانیا آوردند. این نژاد در ابتدا به دلیل تحمل گرما، و مقاومت در برابر انگل‌ها و بیماری‌ها گسترش یافتند. با این حال، در دهه 1900، نژادهای دیگری که دارای این ویژگی‌ها بودند به ایالات متحده آورده شدند و تقریبا باعث انقراض نژاد کراکر فلوریدا شدند. در حال حاضر این نژاد در معرض تهدید قرار دارد، اما ایالت فلوریدا در حفظ نژاد کراکر فلوریدا پیشرو است.

گاو کراکر فلوریدا

جمع بندی

تعدادی نژاد گاو گوشتی محبوب در جهان وجود دارد که امروزه این نژادها برای تولید گوشت پرورش داده می‌شوند و در جهان مرسوم هستند. ‌آن‌ها با هدف اقتصادی پرورش داده می‌شوند و ارزش تجاری دارند. اگر شما تصمیم به تاسیس مزرعه ای برای تولید گوشت دارید، امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد.

فارموژن در حوزه اصلاح نژاد، ارزیابی ژنومیک و انتخاب دام برتر فعالیت می کند. هدف فارموژن کاهش نیاز دامداران به واردات اسپرم­ های خارجی و ارسال نمونه­ های خون یا بافت دام به خارج از کشور برای ارزیابی ژنومیکی است.

فارموژن، گاوهای هلشتاین را از طریق نمونه خون (DNA) مورد ارزیابی ژنومیک قرار داده است و در نهایت امتیاز هر گاو برای صفات مختلف را در کاتالوگ ارائه می کند. استفاده از گاوهای ژنومیک به افزایش سرعت اصلاح نژاد و بازده اقتصادی کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس (۰۲۱۶۶۰۵۱۸۵۵) بگیرید، یا به اینستاگرام فارموژن مراجعه کنید.